Biden, otoparkta uyumak zorunda kalan Ulusal Muhafızlardan özür diledi, 200 Ulusal Muhafızın Kovid-19'a yakalandığı açıklandı

Yeni ABD Başkanı Biden’ı korumak için görevlendirilen Ulusal Muhafızların otoparkta yatırılması tepki çekti. Biden özür diledi. 200 Ulusal Muhafızın ise koronavirüse yakalandığı açıklandı

ABD'de yemin töreni için görevlendirilen Ulusal Muhafızların otoparkta yatırılmaları tepki çekmişti / Fotoğraf: AFP

ABD'nin yeni başkanı Joe Biden, Kongre Binası’nda görevli Ulusal Muhafızlardan bazılarının bir otoparkta uyurken çekilen fotoğraflarının eleştirilere neden olmasının ardından özür diledi.

BBC'nin haberine göre Biden, Ulusal Muhafızların otoparkta uyumak zorunda kalması üzerine, birliğin komutanını arayarak olanlar için özür diledi ve ihtiyaçlarını sordu.

First Lady Jill Biden da Ulusal Muhafızları, şahsen teşekkür etmek için askerlerden bazılarını ziyaret ederek, Beyaz Saray'dan getirdiği bisküvileri hediye etti.

First Lady, "Beni ve ailemi güvende tuttuğunuz için hepinize şahsen teşekkür etmek amacıyla bugün buraya gelmek istedim" ifadelerini kullandı.

 

r.JPG
Joe Biden,maruz kaldıkları şertlar nedeniyle Ulusal Muhafızlardan özür diledi / Fotoğraf: Reuters

 

Ulusal Muhafızlar arasında Kovid-19 salgını

ABD'nin 46. Başkanı Biden'ın çarşamba günkü yemin töreni, üst düzey güvenlik önlemleri altında gerçekleştirilirken, yaklaşık 26 bin Ulusal Muhafız kentin güvenliğini sağladı. 

Wall Street Journal'ın bazı Savunma Bakanlığı yetkililerine dayandırdığı haberine göre ise başkentte görev alan yaklaşık 200 Ulusal Muhafız'ın Kovid-19 testi "pozitif" çıktı. 

Yetkililer, Ulusal Muhafızların sosyal mesafeye ve hijyene olanak tanımayan ortamlarda bulunması ve çalışmalarının kendi aralarında bir salgına yol açmış olabileceğini kaydetti. 

 

afp1.jpg
First Lady Jill Biden, Ulusal Muhafızları ziyaret ederek kurabiye ikram etti / Fotoğraf: AFP

 

Ulusal Muhafızların Kongre otoparkında yatırılması tepki çekmişti 

21 Ocak gecesi Ulusal Muhafızların, Kongrenin otoparkında yattıklarını gösteren fotoğraflar büyük tartışmalara yol açmıştı.

Ulusal Muhafızlar, Kongre polisinin kendilerini buraya yönlendirdiğini öne sürmüştü. 

Söz konusu fotoğraflara, Cumhuriyetçi birçok isimden tepki gelmiş ve Joe Biden'a bu duruma bir çare bulunması için çağrıda bulunulmuştu.

 

AA

DAHA FAZLA HABER OKU