Çin'den gerilimi tırmandıracak adım: Yabancı gemileri vurma izni verildi

Çin, tarihte ilk kez sahil güvenlik birimlerine yabancı gemileri vurma izni veren bir yasa çıkardı

Güney Çin Denizi'nde Çin sahil güvenlik gemileri diğer ülkelere ait balıkçı tekneleri arasında zaman zaman gerilim yaşanıyor (Reuters)

Asya Pasifik bölgesindeki tartışmalı sularda gerilimi daha da tırmandıracak bir adım atan Çin, tarihte ilk kez sahil güvenlik birimlerine "hasmane davrandıklarını" düşündükleri yabancı gemileri vurma izni veren bir yasa çıkardı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çin'in en üst düzey yasama organı olan Ulusal Halk Kongresi Daimi Komitesi, yeni Sahil Güvenlik Yasası'nı dün kabul etti. Yasa, sahil güvenlik birimlerine "yabancı ülkelere ait gemilerin neden olduğu tehditleri önlemek için tüm gerekli araçları kullanma" izni veriyor. Yasada, hangi silahların hangi koşullarda kullanılacağı da açıkça belirtiliyor. Ayrıca sahil güvenlik personeline Çin'in hak iddia ettiği sularda yabancı gemilere çıkarak inceleme yapma, gerekli durumlarda geçici yasak bölgeler oluşturma hakkı tanınıyor.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Çunying, yasanın uluslararası uygulamalarla uyumlu olduğunu belirtti.  

Çin'de sahil güvenlik birimi 2018'de Halkın Silahlı Polis Gücü'ne bağlanarak askeri gücün bir parçası haline getirilmişti.

Ülke Doğu Çin Denizi'nde Japonya'yla, yıllık 3,4 trilyon dolarlık (25 trilyon TL) ticaret hacmine sahip Güney Çin Denizi'nde de bazı Güneydoğu Asya ülkeleriyle egemenlik ihtilafları yaşıyor. Çin sahil güvenlik gemilerinin tartışmalı sularda diğer ülkelere ait balıkçı gemilerini takip ederek bazı gemilerin batmasına yol açması, bölgede zaman zaman tansiyonu yükseltiyor.


Independent Türkçe, Reuters, Press TV

DAHA FAZLA HABER OKU