Koronavirüs araştırması: Kovid-19'a yakalananların yüzde 13'ü test sonucunu gizliyor

Yapılan bir araştırmaya göre, koronavirüse yakalananların yüzde 41 kendisini dışlanmış hissettiği söylerken, yüzde 13’ü ise test sonucunu çevresinden gizliyor

Fotoğraf: AA

ADAMOR Toplum Araştırmaları Merkezi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının toplumda oluşturduğu sonuçlara ilişkin yapılan bir araştırma yayımladı.

5 ile 20 Aralık 2020 tarihleri arasında 75 ilden 1.210 kişiyle gerçekleştirilen araştırmaya göre, ankete katılanların yüzde 56,7’si virüs testi yaptırdıklarını, yüzde 43,3’ü ise test yaptırmadıklarını kaydetti.

Test yaptırıp test sonucu negatif çıkanların oranı yüzde 25,3 iken test sonucu pozitif çıkanların oranı da yüzde 31,4 olarak tespit edildi. 

Hastalığı geçirenlerin yarısına yakını virüsün nereden bulaştığını bilmiyor

Araştırmada, Kovid-19 test sonucu pozitif çıkan katılımcıların yüzde 44,3’ü virüsün nereden bulaştığı hakkında bilgi sahibi olmadıklarını belirtirken, virüsün evde birlikte yaşadığı kişiden veya kişilerden geçtiğini düşünenlerin oranı yüzde 23,5 ile en fazla verilen yanıt olarak dikkat çekti.

Ankete katılanların yüzde 33’ü ailelerinden ya da yakın çevrelerinden en az bir kişinin hastalık nedeniyle hayatını kaybettiğini, katılımcıların yüzde 66,7’si ailelerinden ya da yakın çevrelerinden Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybeden biri olmadığını aktardı.

Virüse yakalananların yüzde 41 kendini dışlanmış hissediyor

Araştırmaya göre, Kovid-19 tanısı konulan katılımcıların yüzde 41,6’sı kendilerini karantina sürecinde ve sonrasında toplum tarafından dışlanmış hissediyor.

Virüse yakalanan katılımcıların yüzde 86,3’ü test sonucunun pozitif olduğu bilgisini temasta bulundukları ve çevrelerindeki kişilerle tümüyle paylaştıklarını belirtirken, yüzde 13,7’si test sonuçlarını çevrelerindekilerle tümüyle paylaşmadıklarını aktardı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU