Dilipak: Türkoğlu’ndan istediklerinizi etrafınızda toplanan “yerli ve milli oligarklar”dan da isteyebilecek misiniz?

“Muhtaç olduğunuz mali kaynak, bu banka hesaplarında, tapularda, konteynerde mevcuttur”

Fotoğraf: AA

Akit gazetesi yazarı Abdurrahman Dilipak, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hidayet Türkoğlu’nun yurt dışındaki mal varlığını Türkiye’ye getirmesi konusunda çıkan haberlerle ilgili yazdı.

Dilipak, bugünkü köşe yazısında Türkoğlu hakkında çıkan haberi okuyucularıyla paylaştı:

Geçen gün bir haber düştü basına. Haber özetle şöyle: “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakın bazı isimler ABD vatandaşı olan Hidayet Türkoğlu’nun yurtdışındaki banka hesabında bulunan 150 milyon Euro’yu Türkiye’ye getirmesini istedi. Türkoğlu, parayı Türkiye’ye getirmeyeceğini söyledi. Bunun üzerine Hidayet Türkoğlu’nun istifası istendi.”

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Türkoğlu’nun bu parayı nereden, ne zaman, nasıl kazandığı, nasıl yurt dışına çıkarttığını sormayacağım” diyen Dilipak, şunları yazdı:

Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanı birine “paranı getir” diyorsun, bu kişi aynı zamanda TBF başkanı. Bu kişi aynı zamanda ABD vatandaşı. 

Türkoğlu’ndan istediğinizi 27 Mayıs’ın, 12 Eylül’ün, 28 Şubat’ın oligarklarından ve onların murislerinden de isteyebilecek misiniz? Tabi, bugün sizin etrafınızda toplanan “yerli ve milli oligarklar”dan da isteyebilecek misiniz?

İstemek yerine, önce Maliye MASAK’ını, MİT’i Emniyeti, Jandarma İstihbaratını da devreye sokun bakalım. Terör örgütlerinin finansmanı ile ilgili yasa çıkarttınız. Bu işlerin içinde mafya olmadan olmaz. Hadi, kayıt dışı, silah, eroin, ihale yolsuzlukları, yağmalanan hazine arazileri, hazine kaynakları, içi boşaltılan kamu bankalarının hesabı yargı yoluyla da sorulsun. Bunlar çağırılıp, yalılarının, villalarının, çiftlik evlerinin dibinde gizli konteynerlerdeki paraları sulh yoluyla bir fona aktarılabilinir mi?

Bakın bakalım. Kimin kendi ya da akrabaları üzerinde gayrimenkulleri var? Bu tapuları bulmak zor değil. Kurulan şirketler ve yatırımlarına bakın. Kimlerin özel uçağı ve tekneleri var. Bunların rotalarına bakın. Kendi ve yakınlarının uçuşlarına bakın. Kimler nereye gidiyor, of shore’larda ne işleri var. Kumarhaneler, eğlence merkezlerinde, pahalı otellerde bunlar kimlerle buluşuyor.

Akit yazarı, “Muhtaç olduğunuz mali kaynak, bu banka hesaplarında, tapularda, konteynerde mevcuttur” ifadesini kullandı.

 

Akit, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU