Altun: Ülkemizde basın özgürlüğü 20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak ölçüde güvence altına alınmıştır

Altun yayımladığı mesajında, basın özgürlüğü konusunda Türkiye aleyhi bir algı oluşturulmaya çalışıldığını savundu

Fotoğraf: AA

Altun yayımladığı mesajında, demokrasinin ayrılmaz bir unsuru olan medyanın sağlıklı bir kamuoyunun oluşmasında hayati bir işleve sahip olduğunu söyledi.

Altun, halkın doğru bilgiye ulaşması noktasında medya mensuplarının da kritik bir fonksiyon icra ettiklerini belirterek şunları kaydetti:

Kamuoyunun haber alma ihtiyacını karşılarken mesleki ilkelerin yanı sıra toplumsal sorumluluk idrakiyle demokratik ve hukuki değerleri koruyan, kişilik haklarına saygıyı esas alan gazeteciler, 'hakikatin temsilcisi' olarak görev yapmaktadır. Yerel, ulusal ve uluslararası mecralarda çalışan bütün gazetecilerin, mesleklerini yerine getirirken hakikat konusunda gösterdikleri hassasiyet, gazeteciliğin saygınlığını ve medyaya güveni artırdığı gibi, demokrasinin sağlıklı işlemesine ve güçlenmesine de katkı sunmaktadır.

Basın kuruluşlarının ve gazetecilerin varlığının, ülkeye övünç kaynağı olduğunu belirten Altun, "Türkiye'nin son yıllarda her alanda katettiği ilerleme, medyada da çeşitliliğe sahip özgürlükçü bir ortamın oluşmasıyla kendini göstermektedir. Ülkemizde basın özgürlüğü ve ifade hürriyeti alanı da 20 yıl öncesiyle kıyaslanamayacak ölçüde genişletilmiş ve güvence altına alınmıştır" dedi.
Basın özgürlüğü konusunda yurtiçi ve yurtdışında Türkiye aleyhi bir algı oluşturulmaya çalışıldığını da savunan Altun şunları kaydetti:

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak, mesleki ilkelerden ödün vermeden görevlerini ifa ederken, ülkemizin gelişmesine ve ilerlemesine, birlik ve beraberlik ikliminin güçlenmesine katkıda bulunan kıymetli medya mensuplarımızın her zaman destekçisi olmayı sürdüreceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında fedakarca görev yapan gazetecilerin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü tekrar kutluyor, görevleri başında vefat eden gazetecilere Allah'tan rahmet diliyorum.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU