Kovid 19 salgınında şeffaflık araştırması: Türkiye 100 ülke arasında 97’nci

Türkiye veri şeffaflığında sadece Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore’yi geçebildi

Fotoğraf: AA

Salgının başlangıcından bu yana 200'den fazla ülke ve 2 bin 200'den fazla bölgede Kovid-19 verileri toplayan Birleşik Krallık merkezli bağımsız analiz şirketi TotalAnalysis’in hazırladığı "Kovid Veri Şeffaflık Endeksi”nin sonuçları açıklandı. 

Endekse göre Türkiye, 100 ülke arasında 97’nci oldu. Türkiye veri şeffaflığında sadece Sırbistan, Türkmenistan ve Kuzey Kore’yi geçebildi.

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Dünya nezdinde şeffaf, dolayısıyla güvenilir olmadan salgın yönetmeye çalışan bir iktidar var. Oysa şeffaflık olmadan salgının yönetilemeyeceğini sadece biz değil saygın bilim insanları da defalarca dile getirdi. Ama bildiğini okuyan tek adam rejiminin salgını yönetirken ülkeyi getirdiği nokta, kapalı rejim olan Kuzey Kore’nin iki tık üstü oldu.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"İktidar dünya liderliğine oynuyoruz propagandası yapmaktan, pandemiyi yönetmeye fırsat bulamamıştır"

Gazete Duvar'da yer alan habere göre; iktidarın hem pandemi yönetiminde hem de aşı tedariki konusunda sınıfta kaldığını söyleten Budak, “Maalesef iktidar dünya liderliğine oynuyoruz propagandası yapmaktan, pandemiyi yönetmeye fırsat bulamamıştır. ‘Dünya beşten büyüktür’ propagandası ile kendisini dünya lideri ülkeler arasında konumlandırmaya çalışanların, pandemi yönetiminde şeffaflık açısından geldiği nokta ortadadır. Ülkemiz dünyada sadece diktatörlükle yönetilen Kuzey Kore’yi ve ülkesinde hiç koronavirüs vakası görülmediğini iddia eden Türkmenistan’ı ve Sırbistan’ı geride bırakabilmiştir. Hanedanlıkla yönetilen pek çok Ortadoğu ülkesi bile Türkiye’nin önüne geçmiş durumda” diye konuştu.

Budak, salgın yönetiminde tamamen şeffaf bir konuma gelinmediği takdirde 2021 yılı turizm sezonunun da kaybedileceğini belirterek şöyle konuştu:

Bunun provasını geçen yaz asemptomatik vakaların resmi Kovid-19 rakamlarına dahil edilmediğinin açıklanmasıyla yaşadık. O sırada Türkiye’de tatil yapan özellikle İngiliz turistler, ülkelerinde 14 gün karantinaya girmemek için hızla geri döndüler. Zaten vakaların il bazında açıklanmamasından dolayı Avrupalı turist için güvenli uçuş yapılabilecek ülkeler listesine girememiştik. Şimdi yine benzer yönetim yanlışları nedeniyle 2021’de toparlanma sürecine girecek turizm sektörünün belini bir kez daha bükmeyelim. Güvenilir bir aşılama programı ve şeffaf bir politika ile Türkiye’yi özellikle Avrupalı turist için güvenli ülke konumuna getirmemiz gerekiyor.

 

Bakanlığın açıklaması

Sağlık Bakanlığı'nın dün açıkladığı rakamlara göre Türkiye'de dün saat 19.00 itibarıyla 14 bin 494 kişinin testi pozitif çıktı, 194 kişi hayatını kaybetti.

 

 

 

Gazete Duvar, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU