Ambulans uçakla ABD'den Türkiye’ye getirilen İlhan Başgöz, havaalanında Enver Gökçe’nin dizelerini okudu

“Senin emekçin olaydım şen olası türküsü, dost kokusu, dost selamı Türkiye”

Yıllardır ABD'de yaşayan Türk halk bilimci Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz, Sağlık Bakanlığı tarafından gönderilen ambulans uçakla Türkiye'ye getirildi.

Uzun süredir kanserle mücadele eden Başgöz, tedavisine Türkiye'de devam edilmesi için talebini yetkililere iletti. Bunun üzerine Sağlık Bakanlığı tarafından ABD'ye ambulans uçak gönderildi.

ABD saatiyle 10.00’da Indianapolis’ten hareket eden ambulans uçak, ilk olarak İstanbul Atatürk Havalimanı’na inerek burada yakıt ikmali ve ekip değişimi gerçekleştirildikten sonra Ankara Esenboğa Genel Havacılık Terminali’ne indi.

basgoz.jpg
Prof. Dr. Mehmet İlhan Başgöz, tedavisinin Türkiye’de devamı için Sağlık Bakanlığına ait ambulans uçakla Ankara'ya getirildi / Fotoğraf: İHA

 

Enver Gökçe'nin şiirini okudu

Başgöz, burada yaptığı açıklamada, ülkesine dönmenin mutluluğunu yaşadığını dile getirdi.

Yurt dışında 33 senedir çalışmanın yorgunluğu içinde olduğunu ifade eden Başgöz, "Memleketime dönmemin sevincini Enver Gökçe'nin bir dizesiyle anlatacağım:

'Senin emekçin olaydım şen olası türküsü, dost kokusu, dost selamı Türkiye' 

Başgöz, "Yorgunum daha fazla konuşamayacağım" dedi.

İlhan Başgöz, daha sonra tedavisinin yapılabilmesi için ambulansla Ankara Şehir Hastanesine nakledildi.

Yaşayan en önemli Türk halk bilimci

Yaşayan en önemli Türk halk bilimci olarak anılan Başgöz, 1921'de Sivas'ta doğdu. 1960'tan beri ABD'de yaşayan Başgöz, Indiana-Bloomington Üniversitesinde Ural Altay Dilleri Bölümü Türk Araştırmaları Başkanlığı yapıyor.

 

AA, İHA

DAHA FAZLA HABER OKU