"Haksız tutukluluğa" örnek tazminat: 5 yıl 10 ay hapiste kaldı, 39 yıllık faiziyle birlikte yaklaşık 2 milyon lira alacak

12 Eylül darbesinden sonra tutuklanıp 5 yıl 10 ay hapis yatan H.E.C., tutuklu yargılandığı davada beraat etti. H.E.C.'nin haksız tutukluluk nedeniyle açtığı davada, 200 bin lira tazminata hak kazandı

Görsel: Pixabay

H.E.C., 12 Eylül 1980'deki askeri darbenin ardından 5 Ağustos 1981'de tutuklanıp 5 yıl 10 ay hapis yattı.

Uzun süre tutuklu yargılandığı davanın sonunda ise beraat etti.

Beraat kararının ardından, 5 yıl 10 ay "haksız yere hapiste yatırıldığı" gerekçesiyle maddi ve manevi tazminat davası açtı.

Faiziyle 2 milyonu bulacak

Tutuklandığı tarihten bu yana yaklaşık 40 yıl geçti ve açtığı dava sonuçlandı.

İstanbul Anadolu 9. Ağır Ceza Mahkemesi, H.E.C.'nin 5 yıl 10 aylık tutukluluğu nedeniyle açtığı davada, 50 bin lira maddi, 150 bin lira manevi tazminata hükmetti.

Üstelik, alacağı 200 bin liralık tazminat, 1981 yılından itibaren yasal faiz işletilerek kendisine ödenecek.

H.E.C.'nin toplam alacağı, 39 yıllık faizle birlikte 2 milyon lirayı bulacak. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)


"Haksız tutukluluk" nedeniyle açılan bazı davalara gönderilen bilirkişi raporlarında, 31 Aralık 2004 tarihinde Türk Lirası'ndan atılan 6 sıfır gerekçe gösterilerek, hesaplanan tazminat 1 lira olarak mahkemeye sunuluyordu.

H.E.C.'nin açtığı davada, daha önceki örneklerde olduğu gibi Türk Lirası'ndan 6 sıfırın atıldığı gerekçesiyle çok düşük miktarlarda tazminat hesabı yapılmadı. 

"Çözüm yüksek tazminat ödemek değil, haksız tutuklamaya son vermek"

H.E.C.'nin avukatı Özgür Urfa, mahkemenin verdiği kararda, benzer dosyalardaki hataya düşülmemesinin olumlu olduğunu belirtti.

Urfa, kararla ilgili şunları söyledi:

5 yıl 10 ay haksız yere cezaevinde tutulan ve beraat eden bir insanın ne özgürlüğünü ve geçmiş günlerini geri getirmek mümkün ne de yaşadıklarını telafi etmenin hesaplanabilir bir bedeli bulunmamakta. Bu nedenle çözüm yüksek miktarlarda tazminat ödemekte değil haksız ve siyasi nitelikli tutuklama uygulamalarına son verilerek yeni mağduriyetlerin yaratılmamasındadır.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU