2021'de iki Kaptan Amerika parodisi birden geliyor

Kaptan Amerika, Marvel'ın en sevilen kahramanlarından biri

Steve Rogers'ın Kaptan Amerika kalkanını Avengers: Endgame'de devrettiği görülmüştü (Marvel)

Hem İntihar Timi hem de The Boys gelecek yıl Marvel'ın sevilen karakteri Kaptan Amerika'nın parodisini yapacak.

Yeni sezonda Billy Butcher'ın ekibinde The Boys'a katılacak Soldier Boy'un kişisel geçmişi Kaptan Amerika'nınkiyle hemen hemen aynı ama hikayede The Boys'a özgü bir espri anlayışının izleri de var.

Karakterin katı ahlaki ilkeleri var ve asla argo kullanmıyor. Onun yerine "vay arkadaş" (gee-whiz) gibi eskimiş bir kelime kullanıyor. Soldier Boy, Kaptan Amerika karakterinin ilk ortaya çıktığındaki haline; sürekli Nazilerle savaşan, Amerikan propagasıyla yekvücut ilk Kaptan Amerika'nın parodisi olabilir.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Seyirci karşısına James Gunn'ın çekeceği yeni İntihar Timi (Suicide Squad) filminde ilk kez çıkacak olan Peacemaker, gelecek programdaki bir HBO Max dizisinin de yıldızı olacak. Screen Rant'in haberine göre karakter, Kaptan Amerika'nın idealizmini mantıksal sonuçlarına götüren bir örnek olacak. John Cena'nın canlandıracağı karakter kendini dünya barışı fikrine o kadar adamış ki hedefine ulaşmak için orantısız güç kullanmaya hazır ve nazır durumda. Bu yüzden Peacemaker'ın vizyonu mizahi parodiye biçilmiş kaftan zira şiddete meyili, barışçıl ideolojisini sürekli boşa düşürüyor. Kaptan Amerika'nın benzer bir ikiyüzlülüğe sahip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

Kaptan Amerika'nın hakikat ve adalete olan adanmışlığı daha önce 2016 tarihli Kaptan Amerika: Kahramanların Savaşı'nda (Captain America: Civil War) sorgulanmıştı. Film, Kaptan'ın süper kahramanlara olan sarsılmaz güveninin karşısına Tony Stark'ın kahramanların denetlenmesi gerektiği fikrini koyuyordu. Marvel Sinematik Evreni bu temel tartışmayı sonuca bağlamak yerine yaklaşmakta olan Thanos tehdidinin ortadan kaldırılmasına odaklandı.

 

 

İzleyenlerse The Boys'un Steve Rogers'ı büyük ölçüde haklı çıkardığını öne sürdü. Tabii dizi süper kahraman hikayelerini çok boyutlu şekilde parçalarına ayırıp yeniden kuruyor ve sadece denetlemenin değil, şöhretin de doğurduğu tehlikelerin de altını çiziyor. The Boys Stark'ın Kahramanların Savaşı'ndaki tutumunu boşa düşürüyor olabilir ama dizi Rogers'ın Amerikan kültüründe hürmet gören, hatta ilahlaştırılmış bir figür olma arzusunun da altını oyuyor. Soldier Boy'un gelişiyle dizinin Kaptan Amerika karakterine getireceği yeni yorumları görmek ilginç olacak.

Peacemaker'ın Kaptan parodisininse kendine has bir ilginçliği var. Kaptan Amerika gibi Peacemaker da bir kahraman olduğuna inanıyor ama İntihar Timi'nin bir üyesi ve etrafında bu kadar süper-cani varken pek de tutulan bir figür olmayabilir. Peacemaker'ın İntihar Timi'ndeki niyeti kesinliklikle iyi ama pervasız eylemleri faydadan çok zarar getiriyor, bu da Yenilmezler'in Ultron Çağı'nda (Avengers: Age of Ultron) Sokovia'yı yok etmesine epey benzerlik taşıyor. İntihar Timi'yle James Gunn'ın eline Marvel Sinematik Evreni'ne çuvaldızı dışarıdan batırmak için iyi bir fırsat geçmiş durumda. Yönetmenin önceki işlerine bakıldığında da bu fırsatı iyi değerlendirecek gibi görünüyor.

 

Independent Türkçe, Screen Rant

Independent Türkçe için çeviren: Şafak Küçüksezer

DAHA FAZLA HABER OKU