Akşener: Cumhur İttifakı’nda tabanlar açısından sorun var

İYİ Parti lideri “MHP’nin bütün seçmeni Ak Parti’nin cüzü müdür” sorusuna “Hayır” yanıtı verdi. Akşener, Cumhur İttifakı’nda tabanlar açısından sorun olduğunu ifade etti

Fotoğraf: Halk TV

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Cumhur İttifakı içerisinde tabanlar açısından sorun olduğunu ifade ederek, “MHP’nin bütün seçmeni AK Parti’nin cüzü müdür, hayır” dedi.

Akşener, Halk TV'de gazeteci Özlem Gürses'in sunduğu 20. Saat programına konuk olarak ülke gündemini değerlendirdi.

“AK Parti’nin bir genel başkan yardımcısına, Saray’ın şube müdürü, atanmış bir şahıs hakaret edebiliyor” diyen Akşener, “Amiyane tabirle fırça atabiliyor. Bütçeyi dikkatle izledim ben. Korkunçtu. Atanmış insanlar, canları bir kararnameye bağlı bu insanlar, milletvekillerine hakaret ettiler. Sayın Fuat Oktay’ı en azından feraset sahibi zannederdim. İnanılmaz çirkin, hakaretamiz konuşmalar yaptı. Her çıkan atanmış bakan, milletvekillerine yalancı dedi. Ağza alınmayacak sözler söylendi. Vesayetten bahsedilirken geçmişte; partili cumhurbaşkanlığı sistemiyle Meclis’te atanmışların seçilmişlere hakaretini gördük. Vesayetin yanına bir de hakareti koydu arkadaşlar” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’ın gerçeklik duygusunu kaybettiğini söyleyen Akşener şunları kaydetti:

Bugün Türkiye’de 22 milyon insan sosyal yardım alıyor. Türkiye’de fakirlikle mücadele edilmiyor, fakirlik yönetiliyor. Sosyal yardımlara karşı değiliz. Devlet açını doyuracak, çıplağını giydirecek. Yardımlar elbette yapılmalıdır ama o evlerde yardım almak zorunda kalan kişilerden hiç olmazsa birinin evine para getirmesini yani çalışmasını sağlamalı bu hükümet. Fakirliğin yönetim sorununu yaşıyoruz.  Şu anda yüzde 25 gıda enflasyonu. Biz enflasyonu hesaplarken, asgari ücretliye zam hesaplarken bir endeks var onun içinde dar gelirlinin almadığı ne kadar ürün varsa onlar var. Biz diyoruz ki, fakirin aldığı gıdaları koyun gerçek sonuç alalım. Onlar bunu yapmadığı için biz yapıyoruz. Külliye’nin bütçesi yüzde 28 artırıldı.  Evime ekmek götüremiyor diyen bir arkadaşa Sayın Erdoğan’ın attığı fırçayı koyduk bir kenara. Ak Parti Denizli Milletvekilinin kuru ekmek üzerinden bir polemik yapıldığında demek ki, aç değiller dediğini koyduk. Ak Partili yöneticilerin doğal olarak vatandaşla bağı koptu. Tek kişilik sistem milletvekili ile seçmenin arasındaki bağı ve bilgi erişimini koparttı. Bu kibrin, bu alaycılığın, bu yiyip yiyip doymamanın resimlerini görüyoruz. Bu gerçekten vatandaşın kalbine dokunuyor, ruhuna dokunuyor ve çok acıtıyor. Bu bir zihniyet meselesi.

"Damat bir sonuçtur kayınpeder sebep"

Hazine ve Maliye Bakanlığı görevindeyken istifa eden Berat Albayrak hakkında da konuşan Akşener, “Kayınpeder sebep damat sonuçtur” dedi. “Faiz sebep enflasyon sonuçtur denilen Nobel ödüllük teori var ya” hatırlatmasında bulunan İYİ Parti lideri,  “Türkiye altınla borçlandı, yabancı para cinsinden borçlandı. 144 milyar TL fark geldi faiz ödemesinden doğan fark. Biz asgari ücreti 3000 lira yapın işverenin cebinden bir şey çıkmasın bunun maliyeti 71 milyar tutuyor dedik. Hayır dediler. Sonuç olarak 1,5 milyona yakın insan iş buluyor, sigortasızlar sigortalı oluyor, 100 milyar TL dar gelirliler harcama yapıyor, bu harcamalar Türkiye’nin ürettiği olduğu için gelir gitmiyor. Milli ekonomiye 400 milyar TL katkı yapıyor bu model” diye konuştu.

Merkez Bankası Başkanı’nın Erdoğan’ın dediğini yapmadığı için gittiğini daha sonra gelen başkanların ise her dediğini yaptığı için gönderildiğini kaydeden Akşener, “Dolayısıyla bu reformları yapabilmesi için parlamenter sisteme gitmek gerekir ama Erdoğan bunu yapmaz. Erdoğan bu yetkileri almak için yaptı zaten, almışken de bırakmaz. Esasında damat bir sonuçtur kayınpeder sebep. Damat gitti ekonomiyi bilmemesi, hiçbir kararının doğru olmaması konusunda eleştiren bir kişiyim ama sonuç olarak bütün faturayı kendisine kesmek doğru değil. Sayın Erdoğan’ın tutumu bu, böyle bir kafa, böyle bir zihniyet reform yapamaz” dedi.

"Bahçeli çift taraflı davranıyor"

“Sayın Bahçeli çift taraflı davranıyor” diyen Akşener şöyle devam etti:

Ekonomi reformundan ziyade yargı reformu konusunda bir şey yaptı Sayın Bahçeli, önce Abdülhamit Gül Yargıyı reforme edecek bir sistemden bahsetti, Sayın Erdoğan da destekledi. Ne oldu Alaattin Çakıcı Kılıçdaroğlu’nu tehdit etti. Türk siyasi tarihinde ilk defa bir şey oldu bu ülkede ilk defa bir siyasi parti lideri tehdit edilirken bir başka siyasi parti lideri bu tehdit eden kişiyi dava arkadaşım diye nitelendirdi. Bunu ben sadece Kılıçdaroğlu ile ilgili göremem, Sayın Erdoğan’a da bir mesajdır. Sayın Erdoğan yargı reformunu destekliyorum dedikten sonra Bülent Arınç bir konuşma yaptı o programa Sayın Çiçek katıldı konuştu ve beklendi Sayın Bahçeli’nin etrafında ne kadar insan varsa Sayın Arınç’a haraket etti üç gün sonra Erdoğan rencide oldu ve Sayın Arınç gitti. Sayın Bahçeli’nin bir de Sayın Numan Kurtulmuş’u azarladığı bir sistem var, sağlam bir azarlama da ona oldu. Bu azarlamanın neticesinde Sayın Erdoğan Bahçeli’ye mi rencide olacak yoksa Kurtulmuş’a mı rencide olacak göreceğiz.  Alaattin Çakıcı dava arkadaşım filan değildir, öyle bir şey olamaz. Önemli olan bu tehdidi yapan kişinin bir siyasi partinin genel başkanı tarafından dava arkadaşım olarak tanımlanmasıdır.  Ak Parti içinde farklı farklı görüş açısında olan gruplar var. Sayın Erdoğan zaman zaman balon uçurur. Sayın Erdoğan çok fazla ayrıntı bilmese bile mutlaka bilgisi vardır. Üç gün beklendi ölçüm yapıldı sonra rencide olundu. Bu ittifakın kendi içiresinde tabanlar açısından sorun var. MHP’nin bütün seçmeni Ak Parti’nin cüzü müdür, hayır. Ak Parti’de siyasetçiler konuşmuyor kadrolu gazeteciler, çeşitli hocalar var onlar eliyle söyleniyor, milletvekillerini görmüyorsunuz. Bir ölçe biçme meselesidir bu.

Reformlar konusunda “Kanun çıkarmaktan ziyade zihinlerin değişmesi gerekiyor” görüşünü paylaşan İYİ Parti lideri, “Bu reformları zihinlerde yapmak gerekiyor, kanunlarla ilgili sorunumuz yok bizim uygulamalarla ilgili sorunumuz var. Bu gücü elinden bırakmayacağı için Sayın Erdoğan söyler ama yapılmasına yol vermez. Sayın Bahçeli’nin salladığı parmağın dışında gördüğüm şey bugüne kadar olan her adım partili cumhurbaşkanlığı sisteminin olması için yapıldığından bundan vazgeçilmeyecektir. Bu seçim ister 2021 yılında ister 2023’te yapılsın Sayın Erdoğan’ın seçilebilmesi mümkün değil. Çünkü bizzat Ak Parti’nin oy aldığı ilçeleri geziyorum vatandaşın tavırlarını göreceksiniz, gerçekten böyle olmaz” diye konuştu.

"Twitter’da gündem hazırlamak yerine randevu alsın"

Bahçeli’nin HDP’nin kapatılması görüşü hakkında “Bağırdı çağırdı, bir de yargının karar vermesi konusunda” diyen Akşener şöyle devam etti:

 Ben bu konuşmanın içerisinde bir an evvel yargının karar vermesi konusuna yüzde yüz katıldım. Sayın Bahçeli bizi de katarak Numan Kurtulmuş’u azarladı. Bahçeli’ye tavsiyem Twitter’da gündem hazırlamak yerine iktidar ortağına gitsin randevu alsın bu fikirlerini söylesin. Ondan sonra eğer Sayın Erdoğan kendisine uygun cevabı vermiyorsa. Parti kapatılması ile ilgili yasa maddesi; madde 100 1. fıkra Anayasa’da yazılı nedenlerle cumhuriyet başsavcılı tarafından bir siyasi partinin kapatılması a, resen, b, Bakanlar Kurulu’nun kararı ile yani Sayın Erdoğan’dan talep etsin bunu Bahçeli, buna hayır cevabı alıyorsa eğer, c, bir siyasi partinin istemi ile olur. İstemin parti adına parti genel başkanı tarafından Cumhuriyet Başsavcılığı'na yazılı olarak yapılmış olması gerekir. Derhal bunu yerine getirsin elinde imkan var. Bize İP diyor İP’in Genel Başkanı esnaf geziyor diyor. Sanane Sayın Bahçeli benim esnaf gezmemden. Keşke sizlerle gezebilseniz ve orada aldığınız verileri paylaşsanız ve iktidar ortağınıza bu insanların taleplerini iletseniz ve yaptırsanız, tavsiye ederiz, olması gereken de budur. Bunlar twitterde tabela yaparak olacak işler değildir, herkesi ciddiyete davet ediyorum.

"İktidar ile masa kurulabilir"

“Güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek için iktidar partisi ile ittifak değil ama bir masa kurulabilir” diyen Akşener, “Ana Muhalefet Partisi’nin de o masada olması gerekir. Bir siyasi partinin genel başkanına bir başka siyasi partinin genel başkanı zürriyetsiz diyebildi. Bu kişilerin şahsının özne olduğu konuşma biçimi sonra hiçbir şey olmamış gibi el ele tutuştular. Dolayısıyla böyle bir birlikteliğin karşılığında seçmende inançsızlık ve şüpheyi getirdi. Biz iyileştirilmiş, güçlendirilmiş parlamenter sisteme geçmek üzere elbette o masada oluruz. Ama diyorum ki, sadece bizimle olmaz, çünkü o sistemin meşru olması için ana muhalefet partisine de ihtiyaç var. Seçim olduğu zaman seçilemeyecek dediğim şahsın parlamenter sisteme geçildiği zaman seçilme ihtimali var mı? Öyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU