Twitter'ın Jack'inden herkese maaş projesine 15 milyon dolar

Temel gelir programları, yoksulluğun azaltılmasını sağlama amacıyla yurttaşlara düzenli ve belirli miktarda ödemeler yapıyor

Dorsey 2008'de MIT Technology Review tarafından "35 yaş altındaki en yenilikçi 35 kişiden biri" seçildi (AFP)

Twitter'ın kurucusu Jack Dorsey, ABD şehirlerindeki evrensel temel gelir projelerinin finansmanı için 15 milyon dolar (yaklaşık 117 milyon TL) bağışladı.

Milyarder teknoloji patronu parayı, ülke genelindeki 30 şehirde temel gelir pilot uygulamalarına başlayacak olan "Gelir Güvencesi için Belediye Başkanları" grubuna verdi.

Gruba, kendi şehrinde benzer bir program oluşturan, Kaliforniya'nın Stockton şehrinin Belediye Başkanı Michael Tubbs liderlik ediyor.

Tubbs söz konusu grubu bu yıl, başka kent liderlerinin de kendi versiyonlarını kurmasını sağlamak için kurmuştu.

Temel gelir programları, yoksulluğun azaltılmasını sağlama amacıyla yurttaşlara düzenli ve belirli miktarda ödemeler yapıyor.

Twitter CEO'sunun bağışı, projelerin finansmanını sağlamak için 30 şehrin her birine 500 bin dolar (yaklaşık 3 milyon 935 bin TL) sağlayacak.

Stockton projesine katılanlara ayda 500 dolar (yaklaşık 3 bin 935 TL) ödeme yapılıyor. Öte yandan her kent kendi planını uygun gördüğü biçimde yapılandırabiliyor.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Dorsey, Twitter paylaşımında, "Bu evrensel temel gelir pilot projeleri için Belediye Başkanına ve tüm @mayorsforagi (Gelir Güvencesi için Belediye Başkanları) Belediye Başkanlarına teşekkürler! Umarım gelecekte federal politikaya tesir ederler" dedi.

Dorsey'in yeni bağışı, gruba daha önce yaptığı 3 milyon dolarlık (yaklaşık 23 milyon 613 bin TL) bağışın üzerine çıktı.

Tubbs, pandeminin ekonomik etkilerinin toplulukları vurmaya devam etmesi sebebiyle paranın çok önemli olduğunu ifade etti.

Stockton Belediye Başkanı, "Katılımcılarımızın çoğu Şükran Günü için yiyecek sırasındaydı" dedi.

Ofislerimizi arayıp su faturalarını, kamu hizmeti masraflarını nasıl ödeyeceklerini soran veya tahliye moratoryumlarının süresinin bitmesinden korkan insanlar var.

 

 

* İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe’nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Kerim Çelik

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU