Venezuela Dışişleri Bakanı Arreaza: Türkiye'den ülkemize yatırım yapmak isteyenler tehdit ediliyor

Bakanı Arreaza, "Türkiye ile halihazırda iyi olan ilişkilerimiz 2016'daki darbe girişimi sonrası zirve yaptı" dedi

Fotoğraf: AA (arşiv)

Venezuela Dışişleri Bakanı Jorge Arreaza, ülkesinin Türkiye ile iyi olan ilişkileriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Arreaza, ülkesinde yarın gerçekleştirilecek milletvekili seçimleri öncesinde Ankara Üniversitesi Latin Amerika Çalışmaları Araştırma ve Uygulama Merkezi (LAMER) Müdürü Prof. Dr. Mehmet Necati Kutlu'nun sorularını cevapladı.

"Türkiye'den Venezuela'ya yatırım yapmak isteyenler tehdit ediliyor"

Türkiye ile her zaman iyi ilişkilere sahip olduklarını dile getiren Arreaza, Venezuela'nın Türkiye ile iyi olan ilişkilerinin 2016'daki darbe girişimi sonrası zirve yaptığını kaydetti.

Arreaza, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro'nun 15 Temmuz darbe girişimini ilk  kınayan liderlerden biri olduğunu aktardı.

Öte yandan, Türk Hava Yolları (THY) uçuşlarının ticari ve ekonomik ilişkilere fayda sağladığını fakat ticari ilişkilerin henüz istenilen seviyede olmadığını ifade eden Arreaza, Türkiye ve Venezuela ekonomilerinin birbirlerini tamamlayıcı bir potansiyeli olduğunun altını çizdi.

İki ülke arasında yapılacak birçok iş olduğunu vurgulayan Arreaza, Türkiye'den ülkesine yatırım yapmak isteyenlerin tehdit edildiğini iddia etti.

Arreaza şunları kaydetti:

Türkiye'den Venezuela'ya yatırım yapmak isteyenler telefonlar alıyor ve tehdit ediliyor. Yaptırım uygulananlar var. Dolayısıyla, özel sektörün yatırımlarını koruyacak yeni bir yasal çerçeveye ihtiyaç olduğuna inanıyorum. Önümüzdeki yıllarda Türkiye ile ticarette en iyi rakamları göreceğimizi ve kültürel olarak yakın ilişkiler kuracağımızı düşünüyorum. Türk Büyükelçisi kısa süre içinde Türkiye'nin kültür merkezinin açılışını yapmak istiyor ve bir camiden de bahsettik. Venezuelalılar Türkiye ile bağlantılı. Birbirimizi tanımaya başlıyoruz. Çok uzağız ama birbirimize çok benziyoruz.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU