"Bebeğiniz Amerika'da doğsun" ticareti yapan Türklere dava

İddianameye göre, 2017-2020 arasında 100’den fazla kadın, ABD’de doğum yapabilmek için 7 bin 500’er dolar para ödedi

ABD'de doğum yoluyla vatandaşlık hakkının düzensiz göçü özendirdiği eleştirileri uzun süredir tartışma yaratıyor (Reuters)

ABD’de çocuklarını Amerikan vatandaşı yapmak isteyen Türkler için “doğum turizmi” adı altında yasa dışı hizmet veren 6 kişiye dava yolu açıldı.

New York eyaletinin Long Island bölgesinde kurdukları şirketle yasa dışı vize hizmeti veren, aralarında Türklerin de bulunduğu 6 kişi, yasa dışı yollarla Türk kadınların çocuklarını ABD’de doğurmasına ve ücretsiz tıbbi hizmetlerden yararlanmasına yardım etmekle suçlanıyor. Vize sahtekarlığı, para aklama ve sağlık hizmetinde sahtecilik suçlamalarıyla karşı karşıya olan sanıkların, ABD’de düşük gelirli kişilere destek sağlamayı amaçlayan Medicaid programının 2,1 milyon dolar zarar etmesine yol açtığı belirtiliyor.

Davaya bakan avukat Seth DuCharme, “Sanıklar doğum hakkı üzerinden vatandaşlık hizmetinden para kazandı ve sonuç olarak Amerikalı vergi mükellefleri 2,1 milyon dolarlık bir faturayla karşı karşıya kaldı. Amerikan vatandaşlığı satılık değil ve bizim yardım programlarımız suçluların yağmalayacağı kumbaralar değil” dedi.

100'den fazla kadını ABD'ye getirdiler

İddianameye göre, 2017-2020 arasında 100’den fazla kadın, ABD’de doğum yapabilmek için 7 bin 500’er dolar para ödedi. Sanıklar “Bebeğim Amerika’da Doğmalı” isimli bir Facebook hesabı ve web sitesi üzerinden hizmetlerinin reklamını yaptı. Kadınlara seyahatlerinde hamile olduklarını gizlemeleri söylendi ve Long Island’daki 7 “doğum evine” yerleştirildiler.

Mahkeme belgelerine göre, sanıklar Türk kadınların ABD’de yaşadığını gösteren sahte belgeler hazırladı ve muhtaç gibi görünerek Medicaid’den destek almalarını sağladı. Bu yasa dışı işlemlerden yaklaşık 750 bin dolar kazandıkları kaydedildi.

Savcılığın, doğumun ardından Türkiye’ye dönen kadınlara yönelik herhangi bir suçlamada bulunmadığı bildirildi.

ABD’de daha önce Çinli ve Meksikalı anne adaylarına “doğum turizmi” hizmeti vermekle suçlanan çeteler ortaya çıkartılmıştı.


Independent Türkçe, New York Post

DAHA FAZLA HABER OKU