Babacan: Milli irade, yüzde 10 almış bir genel başkanın devleti esir alması mıdır?

DEVA Partisi Genel Başkanı Babacan, MHP lideri Bahçeli’ye sert sözlerle yüklendi. Babacan yaşananları hayretle izlediklerini kaydetti

Fotoğraf: AA

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’yi kastederek, “Seçimlerde vatandaş oy verdi, bir cumhurbaşkanı seçti. Seçilen cumhurbaşkanı tuttu, yüzde 10 oy almış bir genel başkana memleketi teslim etti” dedi.

Yaşananları hayretle izlediklerini ifade eden Babacan, “Küçük ortak ne söylese, hükûmetin istikameti o taraf oluyor. Milli irade dediğiniz şey, yüzde 10 oy almış bir genel başkanın devleti esir alması mı?” tepkisini gösterdi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Babacan partisinin 1. Olağan Çanakkale İl Kongresi’nde konuştu.

“Küçük ortak iktidarı da muhalefeti de fırçalıyor”

MHP’den “Küçük ortak” diye Bahseden Babacan, “Ülkede Sayın Erdoğan dışında ne kadar siyasetçi varsa hepsine bağıra bağıra fırça çekiyor. İktidar partisindenmiş, muhalefet partisindenmiş hiç fark etmiyor. Çete liderleri siyasetçileri tehdit etsin, siz de ekranlardan hakaret dolu, hiddet dolu açıklamalar yapın… Siyasetten anladığınız bu mu?” dedi.

Babacan şöyle devam etti:

Seçimlerde vatandaş oy verdi, bir cumhurbaşkanı seçti. Seçilen cumhurbaşkanı tuttu, yüzde 10 oy almış bir genel başkana memleketi teslim etti. Hayretle izliyoruz. Küçük ortak ne söylese, hükûmetin istikameti o taraf oluyor. Milli irade dediğiniz şey, yüzde 10 oy almış bir genel başkanın devleti esir alması mı?

“Çok bağırıyorsunuz. Bağırmanıza gerek olmasın diye önünüze mikrofon koyuyorlar. Bu toplum bağırış çağırış istemiyor artık” diyen Babacan, “RTÜK’e bir çağrı yapmak istiyorum. Pandemi dönemindeyiz. Çocuklarımız evlerde. Küçük ortağın yayınlarına 18 yaş sınırı konulsun lütfen. Çocuklarımızın edep ve ahlâkını bozacak hakaretlerin yayınlanması çok sakıncalı. Çocuklarımızın evde bağırış çağırış, küfür dinlemesini, siyasetçilerin topluma kötü örnek olmasını istemiyoruz” ifadelerini kullandı.

Ekonomi eleştirisi

Babacan ekonomi hakkında ise şunları kaydetti:

Düne kadar güçlü ekonomiden bahsediyorlardı. Bu ülkenin tam 95. yılındaki borç stokunu, son iki senede iki katına çıkardılar. Cumhuriyet tarihi boyunca oluşan borçlanma kadar, sadece son iki senede ilave borç oluşturmak mıdır güçlü ekonomi? Dolarda, euroda, faizde, enflasyonda artışı önleyememek, Merkez Bankasının rezervlerini tüketmek midir güçlü ekonomi?

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU