Kovid-19 ve grip virüslerini öldüren nano-bakır katmanlı yüz maskesi geliştirildi

Yapılan deneylerde maskenin 7 saatten uzun süre Kovid-19 ve grip virüslerinin yüzde 90'ından fazlasını öldürebildiği tespit edildi

Fotoğraf: AA (arşiv)

Birleşik Krallık'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ve grip dahil temas halinde virüsleri öldürdüğü öne sürülen antiviral yüz maskesi geliştirildi.

Mirror gazetesinde yer alan haberde, Nottingham Trent Üniversitesinde görevli bir bilim insanı tarafından hazırlananan maskenin, nano-bakır antiviral bir katman dahil 5 katlı olduğuna dikkat çekildi.

Kullanılan nano-bakır materyalin, partiküllerle temas ettiğinde virüsün ölmesini sağlayan ve çoğalmasını engelleyen iyonlara sahip olduğu ifade edildi.

Deneylerde maskenin 7 saatten uzun süre Kovid-19 ve grip virüslerinin yüzde 90'ından fazlasını öldürebildiği, yüzde 99,98 oranında filtreleme özelliğine sahip olduğu gözlendi.

Maskeyi tasarlayan bilim insanı Dr. Gareth Cave, "Maskenin temas halinde virüsleri etkisiz hale getirdiği kanıtlandı.  Antiviral katman ve filtre katmanları virüsü yok ediyor." ifadelerini kullandı.

Maskenin aralık ayında satışa sunulması amaçlanıyor.

 

Independent Türkçe, Mirror

DAHA FAZLA HABER OKU