Kaftancıoğlu'dan Çakıcı açıklaması: İsmini dahi anmaya tenezzül etmeyeceğimiz bir cezaevi müdavimi

Kaftancıoğlu, İmamoğlu, 14 CHP'li ilçe belediye başkanı ve 39 ilçe başkanı basın açıklaması yaptı

Fotoğraf: Twitter - @CHP_istanbulil

Organize suç örgütü yöneticisi olmaktan hüküm giyen ve nisan ayında infaz düzenlemesiyle cezaevinden tahliye olan Alaattin Çakıcı’nın CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik hakaret ve tehdit içeren ifadelerine CHP’li bazı isimlerden yanıt geldi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, partinin 39 ilçe başkanı ve 14 ilçe belediye başkanı, düzenledikleri ortak basın açıklamasıyla, Çakıcı'ya ve hükümete tepki gösterdi.

Ortak basın açıklamasını yapan Kaftancıoğlu, şunları söyledi:

Bugün burada İBB Başkanımız, 39 ilçe başkanımız, 14 ilçe belediye başkanımızla karşınızdayız. 98’nci yaşını kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti ile aynı yaşta olan, kurucu parti Cumhuriyet Halk Partisi’nin yöneticileri olarak, bugün, milyonlarca vatandaşımızın ortak duygularını dile getireceğiz. Ne yazık ki dün, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na, varlığını neye borçlu olduğunu çok iyi bildiğimiz, ismini dahi anmaya tenezzül etmeyeceğimiz bir cezaevi müdavimi tarafından ağır ifadeler kullanılmış, ölüm tehditleri yapılmıştır. Bu fütursuz cesaret gösterisi, ülkedeki yönetim boşluğunun, devlet otoritesi eksikliğinin, kısacası bitmiş bir iktidarın mafya yapılanmalarından medet ummasından başka bir şey değildir.

 

Bakan Soylu'ya sert sözler

Konuşmasına "Talimatlı tetikçiler, durumdan vazife dahi çıkaramazlar. Onların kulağına fısıldanır. O nedenle sözlerimizin muhatabı, kuşkusuz CHP çınarının altında esamesi bile okunmayacak küçükler değildir. Burada sözlerimizin muhatabı, Türkiye’yi 90’lı yıllarda olduğu gibi siyaset-mafya-ticaret ekseninde yönetmek isteyen iktidarsızlardır. Kimse yaşamaktan zevk aldığı karanlık dehlizlere, ülkeyi taşımaya çalışmasın. Ne güçleri ne nefesleri yeter. Türkiye Cumhuriyeti, 2. Yüzyılına, safralarından arınmış bir halde girmeye hazırdır. Cumhuriyet Halk Partisi de Cumhuriyet’in kuruluşundan bugüne bunun kıymetini ruhunda yaşayan milyonlarca vatansever de size haddinizi bildirir" ifadeleriyle devam eden Kaftancıoğlu iktidar kanadından son günlerde art arda gelen "reform" açıklamalarını da hatırlatarak  "Değişim ve reform’ diyenlerin biraz samimiyeti varsa, bu fütursuza gerekli işlemlerin yapılması yönünde harekete geçmeleri gerekir. Gece yarısı televizyonlara bağlanma ihtiyacı hisseden İçişleri Bakanı, bu tehdit karşısında hala sus-pus ise, ya devlet adamı değildir ya tetikçinin destekçisidir ya da her ikisi birdendir" diye konuştu.

Çakıcı için "antika mafya" benzetmesi

Kaftancıoğlu şöyle devam etti:

Sizden korkmadık ki, gölgenizden korkalım. Hala 90’lı yılların karanlık mafya düzeninin hayalini gören, son güncellemesi 30 yıl önce yapılmış antika mafyalardan medet ummak hangi aklın mucizesi acaba? Bu nasıl bir akıl tutulmasıdır? İktidarın samimiyetine turnusol kağıdı işlevi görecek bu olayı, takip edeceğiz. Olayın mümessillerini ise hep takip edeceğiz. Bu ülke; korkusuz, yüreği ülke sevgisiyle dolu, yarınlara umutla bakan milyonlarca aydınlık insanların vatanıdır. İşte bizi ayakta tutan da budur. Bu ülkenin üreten emekçilerine, üretime sebep olan iş insanlarına, namusuyla devletini kollayan memurlarına, helal para kazanıp vergisini ödeyen gerçek vatansever milyonlarına saygı ile duyururuz.

 

Ağbaba ve Adıgüzel'den tepkiler

CHP Genel Başkan Yardımcıları Onursal Adıgüzel ve Veli Ağbaba ile bazı milletvekilleri de tepki gösterdi.

Ağbaba, Çakıcı için, “hapishane kaçkını” ifadesini kullanırken, “Bu çirkin ve hadsiz mektubun muhatabı Kılıçdaroğlu değil, ülkeyi mafya çiftliğine çeviren Erdoğan, Bahçeli ve Soylu'dur. O adamla(!) ilgili Cumhuriyet Savcıları mutlaka gereğini yapmalıdır” dedi.

Ağbaba şöyle devam etti:

Bu şahsın önce Erdoğan'ı da tehdit edip daha sonra çark etmesi, Genel Başkanımızın "Saray bekçiliği" ifadesinde ne kadar haklı olduğunu gösterdi. Hukuk reformu yapacağız diyenler, reformu mafya babalarına mı yapıyorlar göreceğiz.

Adıgüzel: Bahçeli’ye söylüyoruz, mafya lideri yanıtlıyor

Adıgüzel ise “Dün yezit dediğine, bugün efendim diyenlerin, mafya düzeniyle kendi düzenini muhafaza etmeye çalışanların tehditleri bize sökmez” diyerek, “Erdoğan’a söylüyoruz, Bahçeli yanıtlıyor. Bahçeli’ye söylüyoruz, mafya lideri Alaattin Çakıcı yanıtlıyor. Ülkeyi mafya çiftliğine çevirenler, mafyalarla el ele vermiş muhalefeti tehdit ediyor. Savcılar, harekete geçmek için ne bekliyorsunuz?” ifadelerini kullandı.

Meclis'te açıklama

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM'de yaptığı açıklamada "Cumhuriyet Halk Partisi kabadayılara pabuç bırakacak bir parti değildir" dedi. 

Altay, mektupta yapılan açıklamaların Bahçeli ve Erdoğan tarafından da tasvip edeceği bir durum olmadığını kaydetti. 

 

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu da Twitter hesabından Kılıçdaroğlu ile birlikte yer aldığı bir fotoğrafını paylaşarak şunları yazdı:

Hak, hukuk ve adaletten şaşmadan, aklın ve bilimin kılavuzluğunda Türkiye 2. yüzyılına safralarından arınmış olarak yürüyecektir. Bu yolda hiçbir tehdite fırsat vermeyeceğimiz görülecektir.

 

Çakıcı'ya gelen diğer tepkiler

Muharrem İnce: Organize suç örgütü liderinin Ana Muhalefet Partisi Genel Başkanına hakaret edip tehdit ettiği bir ülkede yer yerinden oynamalıdır. Devlet çökerse, hukuk yok olursa çeteler konuşur. Buna tepki göstermek demokrasi mücadelesinin gereğidir ve başta ülkeyi yönetenlerin sorumluluğudur.

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır: Sözüm ona; bir hukuk devletinde, devlet organize suç örgütleriyle mücadele eder ama görüyorum ki, ülkemde mafya kalıntıları muhalefeti tehdit eder olmuş. Gün gelir, herkes bunun hesabını verir. Biz; dünyaya,gerektiğinde kafa tutmuş parti grubuyuz ki, bir mafya kalıntısı vız gelir.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir: Genel Başkanımız Kılıçdaroğlu'nu tehdit etmek hiçbir mafya kalıntısının haddi değildir. Ağıza alınmayacak tehditleri savuranları ciddiye almıyoruz ama onu serbest bırakmak için seferber olanlardan tavır bekliyoruz.

CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu: Bir mafya bozuntusu CHP Genel Başkanı’nı ağza alınmayacak hakaretlerle tehdit ediyor ve devlet çaresizce izliyorsa devlet çökmüş demektir... Bu tehdit bizden önce Erdoğan ve Soylu’ya yapıldı... İş başa düşerse biz kendimizi koruruz... Devlet çökmüşse kurduğumuz devleti de koruruz.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya: MHP ve AKP'nin çirkin pazarlıkları sonucu cezaevinden çıkartılan mafya bozuntuları ve katiller Genel Başkanımız sayın Kılıçdaroğlu’nu tehdit ediyor. Çakalların ulumasına sessiz kalmayacağız. Bağlayın çakallarınızı; siyaset meydanına siz gelin.

CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu: Hukuk devletinden uzaklaşmak ve Anayasa dışı yönetim, Devletin çeteleşmesi tehlikesini getirir. Suç örgütü başının Sayın Kılıçdaroğlu'nu tehdit etme cüretini göstermesi çeteleşmenin sonucu.Bunu engellemek için hukuk yolunda kararlı mücadele başlatmalıyız

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu: Cumhuriyet Halk Partisinin mafya bozuntularıyla işi olmaz, mafya düzenini halkın başına bela eden siyasi anlayışla hesaplaşması olur ve o hesabı günü geldiğinde sandıkta görecektir.

Çakıcı’nın tehdit ve hakaret içeren paylaşımları

Çakıcı Twitter’dan paylaştığı mesajda Kılıçdaroğlu’na ağır bir hakaret olan “dürzü” ifadesini kullanmış, fasulye ve bakla kazığı ile tanıştırmakla tehdit etmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çakıcı “Bak Kemal Kılıçdaroğlu, kitle psikolojisi ile sana hainler gaz verir, zorda yanında olmazlar. Onun için sana akıllı ol diyorum” ifadelerini kullanmıştı.

CHP liderinden yargıda reform tepkisi

Kılıçdaroğlu, CHP TBMM grup toplantısında AKP’nin yargıda reform yapacaklarına yönelik iddiasını eleştirmiş ve “Mafya liderlerini, uyuşturucu kaçakçıları serbest bırakıp düşünce suçlularını hapsetmekten vazgeçecek misin?” diye sormuştu. 

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU