ABD'de başkanlık seçimini kazanan Biden'a dünya liderlerinden tebrik mesajları

Biden'ı tebrik eden liderler arasında Kanada Başbakanı Justin Trudeau, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis gibi isimler yer aldı

Fotoğraf: Reuters

Dünya liderleri, Amerikan Associated Press (AP) haber ajansının resmi olmayan sonuçlarına göre, ABD''nin 59. başkanlık seçimini kazanan Demokrat aday Joe Biden'ı tebrik etmeye başladı. 

Biden'ı kutlayan ülkelerin liderleri şu şekilde:

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Kanada

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Twitter üzerinden Biden'a ve başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris'e mesaj gönderen ilk liderler arasında yer aldı. Trudeau mesajında, "İki ülke, yakın dost, ortak ve müttefiktir. Dünya sahnesinde eşsiz bir ilişkiyi paylaşıyoruz. Birlikte çalışmayı ve her ikinizle bunu geliştirmeyi gerçekten dört gözle bekliyorum" ifadesini kullandı.

Birleşik Krallık

Birleşik Krallık Başbakanı Boris Johnson, Twitter'da Biden'ı başkan seçilmesinden ve yardımcısı Harris'i tarihi başarısından ötürü tebrik ederek "ABD, bizim en önemli müttefikimiz, iklim değişikliğinden ticaret ve güvenliğe kadar ortak önceliklerimiz için yakından çalışmayı dört gözle bekliyorum" paylaşımını yaptı. 

Almanya

Alman Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert'in Twitter’dan paylaştığı kutlama mesajına göre, Başbakan Angela Merkel, "Tebrikler. Amerikan halkı karar verdi. Joe Biden ABD’nin 46’ncı başkanı olacak. Ona gönülden şans ve başarı diliyorum, aynı zamanda ülkenin seçilmiş ilk kadın başkan yardımcısı Kamala Harris’i de tebrik ediyorum.Bu zamanın büyük zorluklarının üstesinden gelmek istiyorsak, transatlantik dostluğumuz vazgeçilmezdir" ifadesini kullandı.

Fransa

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, sosyal medya hesabında "Amerikalılar Başkanını seçti. @Joe Biden'a ve @Kamala Harris'e tebrikler. Bugünün zorluklarının üstesinden gelmek için yapacak çok şey var. Haydi birlikte çalışalım" ifadelerini paylaştı.  

Yunanistan

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Twitter hesabında Biden'ı kutlayarak "ABD Başkanı seçilen @JoeBiden'a tebrikler. Joe Biden, Yunanistan'ın gerçek dostu ve eminim başkanlığı sırasında ülkelerimiz arasındaki ilişki daha da güçlenecek." paylaşımını yaptı. 

İtalya

İtalya Başbakanı Giuseppe Conte, Twitter'da "Amerikan halkına ve kurumlarına, demokratik hayatın olağanüstü katılımı için tebrikler. Başkan seçilen @Joe Biden ile transatlantik ilişkiyi güçlendirmek için çalışmaya hazırız. ABD, sağlam bir müttefik ve stratejik bir ortak olarak İtalya'ya güvenebilir." ifadesine yer verdi. 

Belçika

Belçika Başbakanı Alexander De Croo da Biden'ı soysal medya mesajıyla kutladı. De Croo, tebriklerini ilettikten sonra "Bu seçimde rekor sayıda seçmen oy kullandı. Bu, Amerikan siyasi hayatının ve demokrasisinin canlılığını göstermektedir." ifadesine yer verdi.

İsviçre

İsviçre Başbakanı Simonetta Sommaruga Twitter'da "@JoeBiden ve @KamalaHarris'e tebrikler. Bu güçlü bir işaret. İsviçre, yeni yönetimde ABD ile mükemmel ilişkilerimizin gelişmeyi sürdüreceğine ve zenginleşeceğine inanıyor." paylaşımını yaptı. 

Malta

Malta Başbakanı Robert Abela, Twitter hesabından "ABD Başkanlığına seçildiği için Joe Biden'a ve ABD'nin ilk kadın başkan yardımcısı seçilen Kamala Harris'e tebrikler. Çok ilham verici." paylaşımında bulundu.

Karadağ

Karadağ Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, seçim sonucunun Amerikan halkının büyük zaferi ve ABD demokrasisinin gücünün göstergesi olduğunu belirtti. Biden'ı tebrik eden Djukanovic, seçim sonucunun, iki ülke arasındaki verimli iş birliğinde yeni bir başlangıç niteliğinde olduğunu dile getirdi.

Slovenya

Slovenya Cumhurbaşkanı Borut Pahor da sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, ABD'nin 46. başkanı seçilen Biden'ı şahsı ve Slovenya halkı adına tebrik etti.

Ukrayna

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy,  Twitter'dan yaptığı paylaşımda, Ukrayna'nın ABD ile stratejik ortaklığının geleceği konusunda iyimser olduğunu belirtti.

Pakistan

Pakistan Başbakanı İmran Han, Twitter’dan paylaştığı mesajında, Biden ve Başkan Yardımcısı Kamala Harris’i zaferinden dolayı kutladı.  Han, Biden’in Küresel Demokrasi Zirvesi’ni ve onunla yasa dışı vergi cennetlerini sona erdirmek için çalışmayı sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Katar

Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, "Seçilmiş başkan Joe Biden ve yardımcısı Kamala Harris'i tebrik ediyorum" ifadesini kullandı. ABD halkına en iyi dileklerde bulunan Al Sani, iki ülke arasındaki dostluğu güçlendirmeye devam etmek için birlikte çalışmayı arzuladığını dile getirdi.

Lübnan

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Avn da Twitter hesabından yaptığı açıklamada, seçimi kazanan Biden'ı tebrik etti. Avn, Biden döneminde Lübnan-ABD ilişkilerinin iki ülke halkının çıkarları doğrultusunda yeniden dengelenmesi arzusunu dile getirdi.

Mısır

Mısır resmi ajansı MENA'nın haberine göre, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Bessam Radi, Cumhurbaşkanı Abdulfettah Ees-Sisi'nin, başkanlık seçimini kazanan Biden'ı tebrik ettiğini belirtti. Sözcü Radi'ye göre, Cumhurbaşkanı Sisi, bu vesileyle iki dost ülke ve halkın çıkarları doğrultusunda Mısır ile ABD arasındaki stratejik ikili ilişkileri güçlendirmek için ortak çalışmayı arzuladığını vurguladı.

Libya

Libya Dışişleri Bakanlığının internet sitesinden yapılan açıklamada, Başbakan Fayiz es-Serrac'ın seçimleri kazanan Biden ve yardımcısı Harris'i tebrik ettiği belirtildi.

Irak

Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih de ABD Başkanlık seçimini kazanan Joe Biden'ı tebrik etti. Salih, yayınladığı açıklamada, "Yeni Irak’ın inşasında dost ve güvenilir ortak olarak gördüğümüz seçilmiş Başkan Joe Biden’i tebrik ediyoruz" ifadesini kullandı.

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi

IKBY Başbakanı Mesrur Barzani de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Joe Biden ve Kamala Harris’i tebrik ederim. Kürdistan Bölgesi ile ABD arasındaki yakın ve güçlü iş birliğini sürdürmeyi dört gözle bekliyorum. Ortaklığımız bölgesel istikrar ve refah için çok önemli" ifadelerini kullandı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU