Tolga Şardan: Emniyet, teşkilatının yönetimi tarihe geçecek tuhaf olaylara imza atıyor

T24 yazarı: Ana muhalefet partisi liderinin linç girişiminde herhangi bir ihmali olmadığı tespit edilen koruma müdürüne ceza verilmesi için yeni rapor hazırlattırıldı

Fotoğraf: AA

T24 yazarı Tolga Şardan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik linç girişiminde ana muhalefet liderini koruyan koruma müdürü Koray Aslan hakkında ceza istendiğini yazdı.

Şardan, T24’te “Kılıçdaroğlu'nun korumasına ceza skandalı: Önce ceza verilmedi, sonra ceza istendi!” başlığıyla yayımlanan yazısında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na Ankara’da yapılan linç girişimini hatırlattı.

Kılıçdaroğlu’na yumruk da atılan olayda İçişleri Bakanlığı’nın korumaların ihmali olup olmadığına yönelik bir soruşturma yürüttüğünü hatırlatan Şardan, ilginç gelişmeler yaşandığını şu ifadelerle anlattı:

Kılıçdaroğlu'na yumruklu saldırının idari incelemesi ve soruşturmasındaki tuhaflıklar CHP liderinin yakın koruma müdürü Koray Aslan üzerinde yoğunlaşıyor. Olayların görüntülerinin izlenmesi sırasında Aslan ve yakın koruma ekibinin Kılıçdaroğlu'nu nasıl linçten kurtardığı henüz hafızalardaki tazeliğini koruyor.

“Şimdi tarih sırasına göre Aslan'a yönelik tuhaflıkları tek tek anlatayım” diyen Şardan şöyle devam etti:

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun onayıyla incelemeye başlayan Mülkiye Teftiş Kurulu'dan bir Mülkiye Başmüfettişi ile Emniyet Genel Müdürlüğü Teftiş Kurulu'ndan bir Polis Başmüfettişi'nden oluşan soruşturmacı heyeti, yumruklu saldırı olayını tüm ayrıntılarıyla mercek altına aldılar.  Müfettişler, yaklaşık üç aylık inceleme sonucunda hazırladıkları 17 Temmuz 2019 tarihli raporun sonuç bölümünde, Kılıçdaroğlu'nun koruma müdürü Aslan hakkında "herhangi bir ihmali olmadığı" gerekçesiyle "ceza verilmesine gerek olmadığını" görüşünü verdi.

Burada küçük bir not vereyim: Olayın ardından özellikle Bakan Soylu yaptığı açıklamalarda, Aslan'ın koruma kursu sahibi olmadığını yaptığı görevin usulsüz olduğunu öne sürmüştü.

"Öne sürmüştü" diyorum zira sonrasına Aslan'ın meslek yaşamında 2002 - 2005 yılları arasında Türkiye'nin Slovakya Büyükelçiliği'ndeki "misyon koruma" görevi nedeniyle koruma kursu sahibi olduktan sonra görevlendirildiği ortaya çıkmıştı. EGM yönetimi sonucu beğenmedi, ikinci rapor hazırlandı

Devam ediyorum…

Söz konusu müfettiş raporunun Emniyet Genel Müdürlüğü'ne ulaşmasının ardından yaklaşık beş ay sonra Emniyet Genel Müdürü Mehmet Aktaş'ın başkanlığında toplanan Emniyet Genel Müdürlüğü Yüksek Disiplin Kurulu, 2019/641 sayılı kararında müfettiş raporunun "Aslan'la ilgili eksikler olduğu" gerekçesiyle yeniden değerlendirilmesine karar verdi! Kararın ardından ilk soruşturmayı yapan iki müfettiş, bu kez 15 Ocak 2020 tarihli yeni bir rapor hazırladı. İçeriği itibarıyla ilk raporun neredeyse aynı olan ikinci raporda müfettişler, görüşlerini değiştirdi. İki müfettiş bu kez, "Aslan'ın VIP Koruma Kursu olmaksızın koruma görevi yaptığı" gerekçesiyle ceza alması gerektiği kanaatine ulaştı!

Müfettişler, kanaat sonucunda Aslan hakkında "üç günlüğe kadar aylıktan kesme cezası verilmesi" görüşünü ortaya koydu. Oysa Aslan mesleki kariyerinde koruma kursu aldıktan sonra yurt dışı göreve gitmişti!

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Tebligattaki skandal"

Emniyet Genel Müdürlüğü (EGM), skandal olarak nitelendirilebilecek bu durumu resmi yazıyla Aslan'a bildirdi.

EGM 1. Hukuk Müşaviri Ziyaeddin Kaygusuz imzasıyla Aslan'a gönderilen 15 Eylül 2020 tarihli yazıda skandal durum şöyle anlatıldı:

"Mülkiye Başmüfettişi ve Polis Başmüfettişi tarafından düzenlenen 17/07/2019 tarihli Disiplin Soruşturma Raporuna dair Emniyet Genel Müdürlüğü Disiplin Kurulunun 26/12/2019 tarih ve 2019/641 sayılı kararı sonrası Mülkiye Başmüfettişi ve Polis Başmüfettişi tarafından yeniden tanzim edilen 15/01/2020 tarihli müfettiş raporunda…"

Müfettişlerin hazırladıkları ilk raporda Aslan hakkında bir suç bulamamış olmalarının “birilerini rahatsız ettiğini” ima eden Şardan, şöyle devam etti:

Birilerini rahatsız etmiş olmalı ki, bu kez suç unsuru bulunacak yeni bir rapor müfettişlere düzenletildi. İçişleri Bakanlığı bünyesindeki soruşturmalarda birilerinin kurtarılması için müfettişlere baskı yapılması bilinen gerçeklerdendir. Geçmişte örnekleri vardır. Ama hazırladıkları raporlara imza atan müfettişlere suç yaratmak amacıyla ikinci bir rapor hazırlatmak pek tanık olunan olaylardan değildir.  Bir hatırlatma daha yapayım: Hakkında disiplin cezası istenilen Aslan, geçen haziranda EGM Yüksek Değerlendirme Kurulu'nca "emekli" edildi. Yani, emniyet yönetimi emekli ettiği personeli için ceza istemiyle rapor hazırlatıyor. Ve emekli personeline süreci bildirip savunma istiyor! Neresinden tutsanız elde kalacak bir konu…

Şardan, tuhaf olay olarak nitelediği durum için şu yorumları yaptı:

Son dönemde emniyet teşkilatının yönetimi tarihe geçecek tuhaf olaylara imza atıyor. Bir bakanın yakın korumasının FETÖ üyesi olduğu gerekçesiyle Emniyet'ten ihraç edilmesi yönünde hazırladığı soruşturma raporunu değiştirmeyip baskıya direnen müfettiş emekli ediliyor. Ana muhalefet partisi liderinin linç girişiminde herhangi bir ihmali olmadığı tespit edilen koruma müdürüne ceza verilmesi için yeni rapor hazırlattırılıyor. Devlet adına görev yapan teşkilat mensuplarının yanı sıra, tarikatlar ve cemaatler teşkilatta kadro savaşı veriyor. Benzerleri olan bu türdeki garip olaylar teşkilatın zararına oluyor maalesef.

 

T24, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU