Karantinada olması gereken kişiler başkalarının HES kodlarıyla maç yapmaya çıkmış

Spor İstanbul Genel Müdürü: Devlet ‘Evden çıkmayın’ diyor, adam çıkmış, maça gelmiş

Fotoğraf: AA

İstanbul’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakaları artarken bazı vatandaşların futbol sevgisinin salgın dinlemediği ortaya çıktı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraklerinden Spor İstanbul Genel Müdürü Renay Onur son on gündür yaptıkları kontrollerde Kovid-19 testi pozitif olan veya karantinada olması gereken bazı kişilerin, başkalarının Hayat Eve Sığar (HES) kodunu kullanarak tesislerden yararlanmaya çalıştıklarını belirlediklerini söyledi.

Milliyet’in aktardığına göre, özellikle futbol maçı yapmak için gelen vatandaşlarda bu durumla karşılaşıldığını kaydeden Onur şunları söyledi:

 HES uygulamasını çok beğeniyorum. Bir aydır bütün personelimizden, tesis üyelerimizden ve vatandaşlarımızdan tesislerimizden içeri girerken HES kodunu istiyoruz. Son üç haftadır futbol maçına rezervasyon yaptırmış kişilerin HES koduna baktığımızda riskli olduğunu tespit ediyoruz. Her hafta bu şekilde üç kişiyi belirliyoruz. Kişi, durumun farkında olmadığını söylüyor. Hemen gerekli yerleri arayıp durumu bildiriyoruz. Tesisimize almıyoruz. Bana bu durum cana kast ile eşit geliyor. Devlet ‘Evden çıkmayın’ diyor, adam çıkmış, maça gelmiş.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bu kişilerin Kovid-19 olduklarını bildikleri halde maç yapmaya geldiklerini aktaran Onur, şu ifadeleri kullandı:

Kişi pozitif olduğunun farkında ve biliyor. Ama tesise girmek için başkasının HES kodunu gösteriyor. Başkasını takmaması ayrı bir şey, bir de yalan söylüyor. Bunu nasıl yakalıyoruz? Vatandaşın verdiği HES kodunu, Hayat Eve Sığar uygulamasından ‘HES kodu sorgula” kısmına yazıyoruz. Verilen HES koduyla sorgulama yapılınca kişinin TC kimlik numarasının son üç hanesi ekranda görüntüleniyor. Verilen HES koduyla kişinin kimliğindeki TC kimlik numarası uymuyor. On gündür HES kodunu sorarken kimlik numarasını da istiyoruz. Oradan bu vakaları yakalamaya başladık. Bu durum genelde futbol maçlarında daha çok karşımıza çıkıyor. Gelenlerin çoğu arkadaş. 15 kişi ile oynanan bir oyun. Orada beş kişiye bulaştırsa bu rakam bir hafta da 200-300 olur.

Vakaların yüzde 40'ı İstanbul'da

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, geçen günlerde yaptığı açıklamada salgının tüm şehirlerde tekrar tırmanışa geçtiğini açıklamıştı. Koca, en çok vakanın görüldüğü şehrin de tüm Türkiye'ye kıyasla yüzde 40 ile İstanbul olduğunu açıklamıştı.

 

Milliyet, Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU