Oruç Reis için Doğu Akdeniz'de yeni NAVTEX ilanı

Türkiye, geminin bölgedeki sismik araştırma çalışmalarını 4 Kasım'a uzattığını duyurdu

Fotoğraf: AA

Oruç Reis sismik araştırma gemisinin Doğu Akdeniz'de çalışma yürüteceği alan için 4 Kasım'a kadar sürecek yeni NAVTEX (denizcilere duyuru) ilan edildi. 

İlana göre, Oruç Reis sismik araştırma gemisinin 4 Kasım'a uzatılan Doğu Akdeniz'deki çalışmalarına, Ataman ve Cengizhan isimli gemiler eşlik etmeyi sürdürecek.

Ne olmuştu?

Türkiye, Oruç Reis sismik araştırma gemisi için temmuz ayında NAVTEX mesajı yayımlamış, Oruç Reis'in Yunanistan'a ait Meis Adası'na 180 kilomete mesafede görevlendirilmesi iki ülke arasında sorun yaratmıştı.

Türkiye, Oruç Reis gemisinin 10 ile 23 Ağustos tarihleri arasında Doğu Akdeniz'de sismik araştırma yapacağını belirterek NAVTEX mesajı yayımlamıştı.

Yunanistan 3 Ekim tarihinde Türkiye'nin sorumluluk sahasında iki yeni NAVTEX mesajını duyurmuş, Türkiye ise bunun üzerine, kendi sorumluluk alanları için daha önce ilan ettiği NAVTEX’leri yeniden paylaşmıştı.

Türkiye, 12 Ekim’de de Oruç Reis Sismik Araştırma Gemisi için 22 Ekim'e kadar sürecek olan yeni NAVTEX mesajını duyurmuştu.

NAVTEX mesajı yayımlamak ne demek?

NAVTEX deniz seyir ikazlarını, meteorolojik tahminleri ve ikazları, arama kurtarma ilanlarını ve gemiler için yayımlanan benzer bilgileri gemilere anında iletmek için tasarlanmış uluslararası bir iletişim sistemidir.

Navtex mesajı, bu cihaz üzerinden yapılan bildirimi ifade eder. Navtex, aynı zamanda küçük, düşük maliyetli ve mesajları kâğıda basabilen radyo alıcısını kendi içinde bulunduran gemilerin köprüüstüne monte edilen, Deniz Kuvvetlerinin ilgi alanına giren sahalardaki bahsedilen mesajları almak üzere ilgi sahalarını seçme imkânı tanıyan bir cihazdır.

 

Independent Türkçe

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU