ABD Dışişleri Bakanı Pompeo, Ermenistan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanları ile Dağlık Karabağ'ı görüşecek

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Azerbaycan ve Ermenistan'ın dışişleri bakanlarıyla yaklaşık bir aydır devam eden çatışmaları durdurmak için görüşecek

Azerbaycan ve Ermenistan güçleri yaklaşık 25 yıldır devam eden ölümcül saldırıları sonlandırmak amacıyla Washington'da bugün başlayacak görüşmelerin birkaç saat öncesinde Dağlık Karabağ'ın farklı bölgelerinde çatışma yaşandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Dağlık Karabağ bölgesinde Azerbaycan ile bölge yönetimi arasındaki çatışmalarda yaklaşık 5 bin kişinin hayatını kaybettiğini düşündüğünü söyledi.

Rusya'nın aracılık ettiği iki ateşkesin sürdürülememesi Dağlık Karabağ'da 27 Eylül'de başlayan çatışmaların hızla biteceği umutlarını azalttı.

Dağlık Karabağ, Azerbaycan topraklarında yer alıyor ancak Ermenistan güçleri tarafından kontrol ediliyor.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı iki tarafı ayıran temas hatlarına yakın bölgeler de dahil olmak üzere son çatışmaların birkaç bölgede gerçekleştiğini açıkladı.

Ermenistan Savunma Bakanlığı da birkaç bölgede çatışma gerçekleştiğini ve Dağlık Karabağ'daki Martuni kentinin gece boyu bombalandığını söyledi.

Pompeo'nun Azerbaycan Dışişleri Bakanı Jeyhun Bayramov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Zohrab Mnatsakanyan ile ayrı görüşmesi bekleniyor.

Eskiden Sovyet birliğinin parçası olan iki ülkenin bakanlarının birbirleriyle doğrudan görüşüp görüşmeyeceği belli değil.

Putin, dün Ermenistan ve Azerbaycan'ın liderleriyle telefonda günde birkaç defa görüştüğünü ekleyerek "Ermeni ortaklarımınız bizimle birlik içinde hareket edeceğini ve uzlaşmaya yardım edeceğini umut ediyoruz" dedi.

Azerbaycan ordusunun ilerleyişi sürüyor

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, 20 köy ve 1 kasabanın Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldığını, Azerbaycan-İran sınırının işgal altındaki kısımlarının tamamen kontrol altına alındığını duyurdu.

Aliyev, Twitter hesabından, "Kahraman Azərbaycan ordusu Fuzuli ilinin Mollaveli, Yukarı Refidinli ve Aşağı Refidinli; Cebrail ilinin Sirik, Şıhlar, Mestelibeyli ve Derzili köylerini işgalden kurtardı. Yaşasın Azerbaycan ordusu. Karabağ Azerbaycan'dır" paylaşımında bulundu.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Zengilan ilinin Kollukışlak, Malatkeşin, Kend Zengilan, Genlik, Velikulubeyli, Karadere, Çöpedere, Tatar, Tiri, Emirhanlı, Karkulu, Bartaz, Dellekli köyleriyle Ağbend kasabasının da Ermenistan'ın işgalinden kurtarıldığı açıkladı.

Azerbaycan ordusunun, Dağlık Karabağ'da başladığı operasyon 27. gününe girdi. 27 Eylül'de başlatılan operasyonda bugüne kadar 3 kent merkezi, 2 kasaba ve 112 köy ile bazı stratejik yükseklikler Ermenistan'ın işgalinden kurtarılmıştı.

 

Independent Türkçe, Reuters, AA

DAHA FAZLA HABER OKU