Sudan'da büyük protestolar başladı: Meclise girmeye çalışan göstericilere polisin müdahalesi sert oldu

Sudan, uzun zamandır hayat pahalılığı, akaryakıt ve ekmek sıkıntısının yanı sıra günde ortalama 6-7 saat süren elektrik kesintilerinin protesto edildiği gösterilere sahne oluyor

Fotoğraf: AFP

Sudan'ın başkenti Hartum'da dün düzenlenen hükümet karşıtı gösterilerde polisin müdahalesi sonucu 1 protestocunun hayatını kaybetti, 14 kişi yaralandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Çarşamba sabahından bu yana güvenlik güçleri, cumhurbaşkanlığı sarayı, kabine ve bakanlık binaları yakınlarında konuşlanan protestoculara karşı eşi görülmemiş güvenlik tedbirleri uyguladı.

Bölgedeki kaynaklardan edinilen bilgiye göre, Hartum, Bahri ve Umdurman'ı birbirine bağlayan tüm köprüler Hartum'a giden yönde kapatıldı.

Sudan güvenlik güçleri, Hartum, Bahri ve Umdurman kentlerinde hayat pahalılığı ve hükümetin istifası talebiyle düzenlenen gösterilere gerçek mermi, gaz ve ses bombasıyla müdahale etmişti.

 

sudan afp (3).JPG
Fotoğraf: AFP

 

Bağımsız Sudan Merkezi Doktorlar Komitesinden yapılan açıklamada, "Devrimin gidişatının düzeltilmesi talebiyle sokaklara çıkan kalabalık, iktidarın küstahça ve orantısız şiddetiyle karşılaştı. Başkentin doğusunda Muhammed Abdulmecid adlı gösterici polis kurşunuyla yaşamını yitirdi" ifadeleri kullanıldı.

sudan afp (4).jpg
sudan afp (4).jpg, by abdurahman.koc

 

Kültür ve Enformasyon Bakanlığından özür

Sudan'da eski Cumhurbaşkanı Ömer el-Beşir'in 30 yıllık iktidarını sona erdiren protestolara liderlik eden Özgürlük ve Değişim Bildirgesi Güçleri ittifakının en önemli bileşenlerinden Meslek Odaları Birliği (SPA) yaptığı açıklamada, halkın, hayat pahalılığını, ekmek, ilaç, yakıt gibi temel tüketim maddelerinin yetersizliğini protesto için sokağa çıktığını, ancak geçiş hükümetinin ifade özgürlüğü ve barışçıl protesto hakkına saygı duymadığını belirterek, eylemcilere yapılan müdahaleyi kınadı.

Öte yandan, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, gösterileri takip eden basın mensuplarına yönelik polis tacizi ve baskısından dolayı özür diledi.

Öte yandan, Kültür ve Enformasyon Bakanlığı, gösterileri takip eden basın mensuplarına yönelik polis tacizi ve baskısından dolayı özür diledi.

SPA ve gençlerin oluşturduğu Direniş Komiteleri, dün geçici hükümet karşıtı gösteri çağrısında bulunmuştu.

Sudan ekonomisi, yüksek enflasyon ve devalüasyon nedeniyle zor bir dönemden geçiyor.

sudan afp (5).jpg
Fotoğraf: AFP

 

Sudan, uzun zamandır hayat pahalılığı, akaryakıt ve ekmek sıkıntısının yanı sıra günde ortalama 6-7 saat süren elektrik kesintilerinin protesto edildiği gösterilere sahne oluyor.

Ülkede 19 Aralık 2018'de hayat pahalılığı nedeniyle başlayan gösteriler rejim karşıtlığına dönüşmüş, ordunun 11 Nisan 2019'daki müdahalesiyle 30 yıllık Ömer el-Beşir dönemi sona ermişti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU