Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hacıyev: Ermenistan savaş suçu işliyor, terör politikası uyguluyor

Ermenistan, Azerbaycan'ın Gence şehrine füzelerle saldırdı. 9 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi de yaralandı

Fotoğraf: TRT Avaz

Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Twitter hesabından açıklama yaparak, Gence şehrindeki sivil yerleşim birimlerine Ermenistan tarafından yapılan saldırının savaş suçu olduğunu ifade etti.

Ermenistan'ın ateşkese rağmen düzenlediği saldırıyı "Ermenistan'ın devlet düzeyindeki terör politikası" olarak değerlendiren Hacıyev, Erivan yönetiminin cezasız kalmasının onu daha fazla savaş suçu işlemeye teşvik ettiğini belirtti. 

"Ermenistan'ın durdurulması gerek" diyen Hacıyev, Ermenistan'ın sivil nüfusa yönelik saldırısını "vandalizm ve barbarlık" şeklinde nitelendirerek saldırının Azerbaycan halkına karşı yeni bir soykırım eylemi olduğunu söyledi.

Hacıyev, "Askeri operasyonların yapıldığı bölgeden uzak mesafede bulunan sivillere yıkıcı füzelerle saldırmak savaş suçudur. Bu Ermenistan yönetiminin ahlaksız davranışının bir tezahürüdür" ifadelerini kullandı. 

Azerbaycan ile Ermenistan arasındaki ateşkes

Ermenistan ordusunun 27 Eylül'de Azerbaycan sivil yerleşim birimlerine saldırması üzerine Azerbaycan ordusu, bir operasyon başlatmış ve operasyonda Cebrail kenti, Hadrut kasabası ve 30'dan fazla köyü işgalden kurtarmıştı.

Ermenistan ve Azerbaycan, Moskova'da yapılan görüşmelerde, 10 Ekim Cumartesi günü saat 12.00’den itibaren geçerli olmak üzere Dağlık Karabağ'daki cenazelerin ve esirlerin değişimini öngören insani amaçlı ateşkes kararı almıştı.

Ateşkes kararını ihlal eden Ermenistan, çatışma bölgesinden uzak olan Gence şehrine füzelerle saldırdı. Sivillerin yaşadığı yerleşim yerlerine düzenlenen saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti, 34 kişi de yaralandı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU