İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı: ABD yaptırımları ekonomimizi sarstı

ABD yaptırımlarına yaklaşık 40 yıldır maruz kalan İran’ın Birinci Cumhurbaşkanı Yardımcısı İshak Cihangiri, ABD yaptırımlarının enflasyondan işsizliğe kadar sarsıntılara yol açtığını söyledi

İran’ın başkenti Tahran'da düzenlenen Tahran'daki Yüksek İstihdam Kurulu toplantısında konuşan İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı İshak Cihangiri, ülkedeki işsizlik ve ekonomik sorunlara ilişkin açıklamalarda bulundu.

ABD yaptırımlarının devreye girmesiyle sektörlerin bazılarının baskı altına girdiğini dile getiren Cihangiri, enflasyon, döviz kuru, ekonomik büyüme, yatırım ve işsizlik oranlarında sarsılmalar meydana geldiğini aktardı.

Bu şartlarda hükümetin önceliğinin hazırlayacağı programlarla yaptırımlardan kaynaklı baskıları hafifletmek olduğunun altını çizen Cihangiri, istihdam alanlarının çoğalması için özellikle kırsal kesimde çalışmaları yoğunlaştıracaklarını ifade etti.

İran'da hâlihazırdaki işsiz sayısının 3 milyon 200 bin olduğunu söyleyen İshak Cihangiri, bu sayıya her yıl 800 bin istihdam ihtiyacının eklendiğini kaydetti.

 

DAHA FAZLA HABER OKU