İYİ Parti önünde GİK gerginliği: Partililer genel merkeze girmek isteyen grubu dışarı çıkarttı, yumruklaşmalar yaşandı

Bir grup İYİ Partili, 2. Olağan Kurultay’da Genel İdare Kurulu üyeliği seçimi için delegelere "oy verilmeyecekler" listesi gönderildiği iddialarıyla ilgili Genel Başkan Meral Akşener ile görüşmek istedi

İYİ Parti önünde GİK gerginliği / Fotoğraf: AA

Bazı il ve ilçelerden gelen ve partiden ihraç edildiklerini iddia eden, İYİ Partili bir grup genel merkez önünde toplandı.

Daha sonra Gehel Başkan Meral Akşener ile görüşme taleplerini iletmek için genel merkez binasına giren gruba, güvenlik görevlileri ve partidekiler müdahale ederek dışarı çıkardı. 

Bu sırada çıkan arbedede gazetecilerin görüntü alması engellenmeye çalışıldı.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan'ın da arbede sırasında gruptan birkaç kişiyi zarar görmemeleri için kollarına girerek, parti binasından çıkardığı görüldü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

"Ne olduğu belirsiz insanlar partimize çöktüler"

Daha sonra grup adına gazetecilere açıklama yapan Serhat Yıldırım, Zonguldak kurucu merkez ilçe başkanı olduğunu belirterek şunları söyledi:

Biz İYİ Parti'nin kurucularıyız. 24 Haziran'dan sonra yenileme süreci adı altında 'Daha iyi olacak' diye partimizden istifa ettirdiler. Sonra yerimize atamalar yaptılar. Bir günlük üye kişileri kurduğumuz teşkilatlara oturttular, il ve ilçe başkanı yaptılar. Usulsüzlükler sonucu delege seçimlerinde, ilçe kongrelerinde bizim haklarımızı gasbettiler, bu haklarımızı istiyoruz. Gerekirse yargıya gideceğiz.

İYİ Parti'nin büyümesinin engellendiğini iddia eden Yıldırım, "Genel Başkanımızın yanındayız ama bu yapılanlara da karşıyız. Partinin kurucularını kapı dışarı attılar. Yumrukladılar. Kuruculara sesleniyorum, lütfen partinize sahip çıkın. Ne olduğu belirsiz insanlar partimize çöktüler" dedi.

Genel Başkan ile görüştürülmediklerini söyleyen Yıldırım, "Vekiller sizinle görüşecek, denildi. Birkaç kişi içeriye girdik, güzel bir toplantı yapıyorduk, çayımızı içiyorduk. Bir vekil geldi ve 'Yeter artık atın bunları dışarı' diyerek, üzerimize saldırttı" iddialarında bulundu.

Ne olmuştu?

20 Eylül’de gerçekleşen İYİ Parti 2. Olağan Kurultayı’nda "İlk 75'te de olsa tercih edilmeyecekler" partinin önemli adamlarının da içinde olduğu bir listenin dağıtıldığı iddia edilmişti.

Milletvekilleri Hayrettin Nuhoğlu, Feridun Bahşi, Aytun Çıray, Ümit Özdağ, Aylin Cesur, Aydın Adnan Sezgin, İsmail Koncuk, Ayhan Erel ve Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer gibi isimlerin yer aldığı liste parti içinde sert tartışmalara neden olmuştu.

Partinin en yetkili karar organı Genel İdare Kurulu'na (GİK) aday bile olmadığını belirten Koncuk'un "Koltuk onların, adamlık bizim olsun" sözleriyle başlattığı tartışma büyüyerek devam etmişti.

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Yavuz Temizer, Teşkilat Başkanı Koray Aydın'a 'hodri meydan' derken, İYİ Parti Yerel Yönetimler Başkanı Metin Ergun'a da "Azıcık delikanlı olun, erkek gibi durun" dedi. Ergun, Temizer'e, "Teşkilat hiyerarşisi neyi gerektiriyorsa onu yaparız" yanıtını verdi.

Teşkilat Başkanı ve Ankara Milletvekili Koray Aydın da, katıldığı  televizyon programında “Yazılmayacaklar” listesine ilişkin, “Delegenin iradesidir, saygı duymak gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU