“Evinde karantinada kalması gerekirken dışarı çıkanlara elektronik bileklik takılacak”

Habertürk yazarı Sarıkaya, Bakan Koca ile uçak yolculuğu yaptı. Koca’nın kendisine söylediklerini köşesinde aktaran Sarıkaya, elektronik kelepçe konusunda iki farklı modelin tartışıldığını bildirdi

Fotoğraf: AA

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ile yaptığı uçak yolculuğunda kendisiyle paylaştıklarını aktardı.

Koca’nın önemli bir bilgiyi paylaştığını ifade eden Sarıkaya, “Pozitif olup evinde karantinada kalması gerekirken dışarı çıkanlara yönelik yeni bir uygulamaya gidiliyor. Kesinlikle bileklik uygulaması yapılacak” dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bileklik konusunda iki farklı model olduğunu bildiren Sarıkaya Habertürk’teki yazısında şunları paylaştı:

İlki pozitif olan ve evinde karantinada kalması gereken her kişiye bileklik takılması ve olması gereken yerden ayrıldığında merkezdeki alarmın çalması…
İkinci model yine aynı mantıkla çalışıyor, ancak eve bir cihaz konuluyor, kişiyi bu cihaz takibe alıyor.

Koca’nın iki modelin hangisinin daha faydalı olduğunu tespit ettikten sonra uygulamanın kullanılmaya başlayacağını söylediğini belirten Sarıkaya şöyle devam etti:

İlkinde kişi dar bir alanda çıksa dahi alarm çalabildiği dikkate alınarak, eve bir kutu halinde ikinci cihaz konuluyor.
Daha bu kutudan belirlenen sınırlar aşıldığında cihaz alarmını çalarak uyarı veriyor, daha uzağa gittiğinde ise merkezdeki alarmı çalıştırıyor.
Ayrıca bu kutu yerinden hareket ettirildiğinde de merkezi uyararak kişinin yerinden kıpırdatmasının önüne geçiyor.
Bakan Koca hangisinin daha faydalı olduğunu tespit ettiklerinde hazır olan uygulamanın kullanılmaya başlanacağını da açıkladı.

 

Independent Türkçe, Habertürk 

DAHA FAZLA HABER OKU