Emniyet Genel Müdürü: Gözü dönmüş yüzlerce belki binin üzerinde kişi vardı. Son derece agresiflerdi

Celal Uzunkaya CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yapılan linç girişimini anlattı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu Ankara'da katıldığı asker cenazesinde saldırıya uğramıştı / Fotoğraf: AFP

Emniyet Genel Müdür Celal Uzunkaya, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na katıldığı asker cenazesinde yapılan saldırı sırasında, bölgede gözü dönmüş binin üzerinde kişinin olduğunu söyledi. Söz konusu kalabalığın Kılıçdaroğlu’nu linç etmek için sığındığı evin dışında beklediğini belirten Uzunkaya, “Gergin ve her an saldırmaya hazır bir ortam vardı” dedi.  

Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e konuşan Uzunkaya, Kılıçdaroğlu'nun evden çıkarken palto ve şapka giymesi önerisini kabul etmediğini belirterek, "Nasıl geldiysem öyle çıkacağım” dediğini anlattı. 

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya olay yerinin jandarma bölgesi olduğunu belirterek, TOMA, göz yaşartıcı gaz, kalabalığı dağıtmak için diğer araç-gereçlerin olmadığını söyledi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise olaydan bir gün sonra yaptığı açıklamada cenaze töreni için 1 TOMA, 1 kobra araç, bomba arama ekibinin Akkuzulu'da görevlendirildiğini söylemişti. Soylu ayrıca güvenlik önlemleri için olay yerinde 1 jandarma komando bölüğü, 13 jandarma asayiş timi, 9 jandarma trafik timinin KOM, TEM, jandarma özel koruma ve istihbarat unsurları ile il ve ilçe emniyet müdürlüğü tarafından trafik ve 2 asayiş ekibi ile 2 özel harekat timinin görevlendirildiğini belirmişti.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Emniyet Genel Müdürü Uzunkaya Jandarmanın neredeyse seyirci durumunda olduğunu ifade ederek, “Orada yaşanacak bir zafiyet devlete mal olacaktı. Böyle bir durumda, görevli olmamama rağmen kendimi vazifeli addettim ve üzerime düşen görevi arkadaşlarımızla birlikte yerine getirdik. Kılıçdaroğlu'nun koruma ekibi de canla-başla çalıştı. Olay, her yönüyle mutlaka incelenecektir" dedi.

Uzunkaya ile konuşan Saygı Öztürk’ün yazısı şu şekilde:
 

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Çubuk Akkuzulu'da sığındığı evin etrafını saran grubun taşkınlıkları devam ederken, Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, trafik aracından getirttiği megafonu aldı, ‘Eğer burada birine zarar verecekseniz önce Emniyet Genel Müdürü olarak beni ve buradaki tüm görevlileri linç edeceksiniz. Bunu mu yapacaksınız?’ sözleri, protestocuları biraz da olsa yatıştırmıştı. Polis kayıtlarına göre 12-13 bin kişinin bulunduğu alanda, Kılıçdaroğlu'nun araca bindirilmesi sırasında da olay yaşanacağı endişesi vardı. Çünkü, kalabalık kontrolsüz bir biçimde toplanmıştı. Kimin üzerinde ne olduğunu da bilen yoktu. Genel Müdür Celal Uzunkaya, zırhlı aracı evin 10 metre uzaklığına kadar getirtti. Niyeti, Kılıçdaroğlu'nu zırhlı araca bindirip evden uzaklaştırmaktı. Ancak burada da bir tehlike vardı. Köyün bütün yolları gelişigüzel park edilmiş araçlarla doluydu. Zırhlı araçla alıp götürmek sorun değildi ama yolu kesip aracı sallayıp devirmeleri de mümkündü. Bunun ardından daha kötü sonuçlar da gelebilirdi. Olay yeri jandarma bölgesiydi. Orada TOMA, göz yaşartıcı gaz, kalabalığı dağıtmak için diğer araç-gereçler de yoktu.”


Yener Kırıkçı’nın cenazesinin Çubuk’ta kılınacak namazdan sonra köyüne götürüleceğini belirten Öztürk, ailenin son anda namazın köyde kılınmasını istediğini belirtti. 

Öztürk, “Genel Müdür, yardımcıları, Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz da Çubuk'a geliyordu. Emniyet, güvenlik önlemlerini almış, Ankara'dan çevik kuvvet ve özel harekat ekibi de getirilmişti. Genel Müdür, CHP lideri Kılıçdaroğlu ile İstanbul'dan havaalanına gelen Milli Savunma Bakanı emekli Orgeneral Hulusi Akar'ın törene katılacağını Çubuk'a giriş sırasında öğrenmişti” diye yazdı.

"Jandarma seyirci durumdaydı"

“Jandarma gelişmelerin neredeyse seyircisi durumundaydı” diyen Öztürk, yazını şu şekilde sürdürüyor:
 

“Takviye timler de gelmemişti. Genel Müdür Celal Uzunkaya'nın talimatıyla Ankara'dan zırhlı araçlar, yeterli sayıda tam donanımlı polisler yola çıkmıştı. Trafik aracının megafonunu eline alan Uzunkaya, Kılıçdaroğlu'na zarar verilecek her türlü olayın karşısında olduğunu sözleriyle ortaya koyuyordu. Biraz yatışma oldu ama yine de kalabalığı diri tutmak, olayları kışkırtmak için birileri boş durmuyor, ‘Bay Kemal ne yüzle buraya geldi?’ diye bağırıyordu. Uzunkaya, içeriye giriyor, Kılıçdaroğlu'na gelişmeleri anlatıyordu. Bu sırada, Kılıçdaroğlu'nun korumaları pencere önlerinden dışarıyı gözlüyorlardı.”

Polis kayıtlarına göre evin önünde 13 bin kişi toplandı ve denetimsizlerdi

“Celal Bey, Kılıçdaroğlu ve diğerlerini orada bırakıp defin alanına gitmemişti. Defin devam ederken, Kılıçdaroğlu'nun sığındığı evin önünde yaklaşık 3 bin kişi bulunuyordu” diyen Saygı Öztürk’ün yazısının devamı şu şekilde:
 

“Definden dönenler de evin etrafında toplandı. Polis kayıtlarına göre toplananların sayısı 12-13 bin kişi civarındaydı. Bu tablo içinde CHP Genel Başkanı getirilen zırhlı araç ‘Ejder’e bindirilirken arada birisinin ateş edebileceği, bir canlı bombanın kendisini patlatabileceği, bomba atacağı da değerlendiriliyordu. Çünkü gelenlerin tamamı denetimsiz gelmişti. Üstelik gergin, her an saldırmaya hazır bir ortam vardı. Bu durum, konuttayken korumadan daha vahim sonuçlara da yol açabilirdi. O yüzden her türlü önlem alındıktan sonra Kılıçdaroğlu'nun araca bindirilmesi gerekiyordu. Bu sırada Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da kalabalığı yatıştırmaya çalışıyor, ‘Değerli arkadaşlar, mesajınızı verdiniz, tepkinizi gösterdiniz’ diyordu. Bu sözler, aslında kalabalığı yatıştırmaya dönük sözlerdi. Akar'ın bu konuşmasını Kılıçdaroğlu ve odada bulunanlar duymamıştı. Kılıçdaroğlu, getirilen zırhlı araç Ejder'e bindirilmek için hazırlanırken eve Hulusi Paşa ve diğer komutanlar girdi. Kılıçdaroğlu'na geçmiş olsun dileğinde bulundular. Sohbet ayak üstü 7-8 dakika sürdü. Kılıçdaroğlu, zırhlı araca bindirilecekti ama Uzunkaya'nın endişeleri devam ediyordu. Kılıçdaroğlu'na, şapka takması ve parka giymesi önerisinde bulundu. Bu, polisin, toplumsal olaylarda sıkça başvurduğu bir yöntemdi. Ama Kılıçdaroğlu, şapka ve parka giyilmesi önerisini kabul etmedi, ‘Nasıl girdiysem yine öyle çıkarım. Teşekkür ederim’ dedi.”


Kılıçdaroğlu, dikkat çekmemek için şapka ve parka giymesi önerisini reddetti

Emniyet Genel Müdürü Celal Uzunkaya, CHP Genel Başkanı'nın dikkat çekmemek için şapka ve parka giymesi önerisinde bulunmasının nedenini ise şu şekilde cevapladı:

“Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, bulunduğu evden dışarı çıkış esnasında, evin çıkış kapısının tam karşısında ve her iki alanda bulunan son derece agresif ve gözü dönmüş yüzlerce, belki binin üstünde insan arasından birilerinin taş veya başka tehlikeli bir cisim atma mesafesindeydi. Bu yüzden sadece Sayın Kılıçdaroğlu'nun evden çıkışı esnasında riske edilmemesi, herhangi bir taş ya da başka bir cismin zarar vermemesi amacına matuf bir öneri olarak kendisine kibarca şapka takmasını önerdim. Sayın Kılıçdaroğlu da teşekkür ederek bu öneriyi kabul etmedi. Olay tamamen bundan ibarettir. Amacımız tamamen Sayın Genel Başkanın en küçük bir zarar görmemesi içindi. Bu öneri bir güvenlik zafiyeti anlamına gelmeyeceği gibi aksine korunmak istenen kişiye gösterilen bir ihtimamın da gereğidir. Ben de zaten tamamen bu amaçla önermiştim.”

Yazının tamamı şu linkte

 

Independent Türkçe
 

DAHA FAZLA HABER OKU