Trump'a gönderilmek istenen bir mektupta zehir tespit edildi

Yapılan testlerde, mektubun içindeki maddenin ölümcül bir zehir olan 'risin' olduğu kaydedildi

Fotoğraf: AA

ABD Başkanı Donald Trump adına gönderilen bir mektupta ölümcül zehirler arasında gösterilen "risin" maddesi tespit edildi.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, paketin geçen hafta Beyaz Saray'a gönderildiği ve üzerinde alıcı olarak Trump'ın isminin yer aldığı kaydedildi.

Söz konusu mektuba dair Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve Başkanı korumakla görevli Gizli Servis'in soruşturma başlattığı bildirildi.

Risin maddesi tespit edildi

Mektup'tan teyitli amaçlı yapılan iki testte de maddenin risin olduğu doğrulandı.

Öte yandan mektubun Washington'da bulunan bir postahanedeki kontrol işleminde fark edildiği ve Beyaz Saray'a ulaşmadığı belirtildi.

Soruşturma devam ediyor

Konuya dair ABD medyasına yazılı bir açıklama yapan FBI, "Gizli Servis ve ABD Postahane Servisinin katılımıyla ele geçirilen mektuba ilişkin ortak bir soruşturma yürütüyoruz. Şu an kamu güvenliğini tehdit eden bir durum söz konusu değil" ifadelerini kullandı. 

Risin maddesi nedir?

Toz, duman veya asit şeklinde gönderilebilen risin maddesi, mide bulantısı, kusma ve mide ile bağırsakta iç kanamaya, karaciğer, dalak ile ve böbrek yetmezliğine ve dolaşım sisteminin çökmesine neden olarak ölüme sebebiyet veriyor. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU