Özbekistan, Türkiye’yi altın aramaya davet etti

Özbekistan Bakanlar Kurulu, iki ülke arasında stratejik ortaklığın daha da güçlendirilmesi ve çok yönlü işbirliğinin genişletilmesine yönelik tedbirler hakkında bir kararnameyi onayladı

Fotoğraf: Unsplash.com/@curioso (Arşiv)

Türk şirketlerinin Kolombiya’dan Rusya’ya, Arnavutluk’tan Liberya’ya dünyanın farklı noktalarında devam ettirdiği madencilik aramalarına Özbekistan da katılıyor. 

Dünya Gazetesi’nden Kerim Ülker’in haberine göre Özbekistan Bakanlar Kurulu, iki ülke arasında stratejik ortaklığın daha da güçlendirilmesi ve çok yönlü işbirliğinin genişletilmesine yönelik tedbirler hakkında bir kararnameyi onayladı. 

Özbekistan’ın Türkiye ile arasındaki anlaşmaların zamanında uygulanması için kabul ettiği öncelikli tedbir programı kapsamında Türkiye, Özbekistan'da altın madenciliği projelerine katılacak.

Cengiz Holding isteniyor 

Özbekistan Bakanlar Kurulu’nun kararındaki diğer önemli konular ise Türk şirketleri hakkında. 

Türkiye’nin yanı sıra Avrupa ve Ortadoğu’da aldığı ihalelerle tanınan Cengiz Holding’in enerji ve madencilik sektörlerindeki doğrudan yatırımlarının Özbekistan’a çekilmesi planlanıyor. 

Geçen yıl Cengiz Holding’in, sahip olduğu biri 240, diğeri 610 megavatlık iki santrali Özbekistan’a taşımak için görüşmeler yaptığı ortaya çıkmıştı.

Öte yandan Cengiz Holding’e ait Cengiz Enerji Sanayi ve Ticaret A.Ş., Özbekistan'ın Buhara bölgesinde 240 megawatt kapasiteli yeni bir kombine çevrim termik enerji santrali kurmak için bir görüşme yapılmıştı.

Yaklaşık 300 milyon dolarlık proje için Özbekistan Enerji Bakanı Alisher Sultanov ve Cengiz Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Cengiz, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te anlaşma imzalamıştı.

Aksa Enerji, Taşkent’te santral kuracak

Bir diğer Türk şirketi ile ilgili kararname ise Aksa Enerji ile ilgili. Aksa Enerji için daha önce onaylanan şartlarda bir santralin inşası için yatırım anlaşması imzalanmasının yanı sıra, altın madenciliği projelerinin hızlandırılması söz konusu.

Mayıs 2020’de Aksa Enerji, Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te 240 megavat kapasiteli doğalgaz kombine çevrim santrali kurmak için görüşmeleri tamamlamıştı. 

Şirketten yapılan açıklamaya göre anlaşma, üretilen elektriğin garantili kapasite bedeli karşılığında 25 yıl süresince satışını, santralde enerji üretiminde kullanılacak doğalgazın, Özbekistan'ın tedarik şirketi Uztransgaz tarafından temin edilmesini içeriyor.


Dünya

DAHA FAZLA HABER OKU