İmamoğlu belediye şirketlerinden banka, tapu ve araç kayıtlarını istedi

İmamoğlu, seçilmesiyle göreve gelmesi arasında geçen 17 güne ilişkin işlemlerin ayrıntılı şekilde araştırılmasını talep etti

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, mazbatasını aldıktan sonra mesaisine başladı.

İmamoğlu, Büyükşehir Belediyesi Teftiş Kurulu’nda çalışan iki müfettiş görevlendirerek, bu müfettişlere, belediye çalışanı veya dışarıdan görevlendirilecek üç uzmanla birlikte belediyenin elektronik veritabanında inceleme yapma ve veri tabanını kopyalama yetkisi verdi.

Independent Türkçe'nin ulaştığı belgelere göre İmamoğlu’nun başlattığı inceleme sadece veri tabanlarıyla sınırlı değil. İmamoğlu, 18 Nisan’da belediye şirketlerine bir yazı göndererek birçok bilgi ve belge istedi.
 

ibb giden evrak.jpg
İmamoğlu'nun ilgili yerlere gönderdiği talimatta 31 Mart-18 Nisan tarihleri arasına özel vurgu yapıldı

 

31 Mart-18 Nisan arasındaki banka kayıtlarını da istedi

Seçim günü olan 31 Mart ile yazının gönderildiği 18 Nisan arasını kapsayacak şekilde banka mevcudu tespit tutanaklarını isteyen İmamoğlu, tapuda kayıtlı taşınmazları, belediyeye kayıtlı araçların listelerini, araçların kimler tarafından kullanıldığını, masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar ile tablet ve cep telefonlarının ve bunların tahsis edildiği kişileri, memur, sözleşmeli memurların listelerini de istedi. 

 

ibb giden evrak 2.jpg
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu, mali tabloların onaylı nüshalarını istedi

 

Bir başka evrakta ise şirketlerden istenen bilgiler şöyle sıralandı:

Mali tablolar
Bütçe uygulama sonuçları tabloları
Kasa sayım tutanakları
Alınan çekler
Menkul kıymet ve varlıklar
Tapuda kayıtlı ve kayıtlı olmayan taşınmazlar 

İmamoğlu, bu listelerin 31 Aralık 2018, seçim günü olan 31 Mart 2019 ve göreve fiilen başladığı 18 Nisan 2019 tarihleri itibariyle hazırlanmasını istedi.
 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU