Mali'de darbe girişimi iddiası: Meclis Başkanı ve Ekonomi Bakanı tutuklandı

Yerel kaynaklar, bazı askeri araçların başkent Bamako'ya ilerlediğini kaydederken, güvenlik kaynakları ise askeri bir darbe ihtimalinin güçlü olduğunu açıkladı

Fotoğraf: AP

Mayıstan bu yana siyasi krizle yaşandığı Mali'de, başkent Bamako yakınlarındaki bir garnizondan silah sesleri duyulduğu ve askeri araçların başkente ilerlediği öğrenildi.

AA muhabirinin yerel kaynaklardan aktardığı bilgiye göre, Bamako'ya 15 kilometre mesafedeki Kati kentinde bulunan Soundjata garnizonunda sabah saatlerinden bu yana silah sesleri duyuluyor.

Şehirdeki, tüm işletme ve kamu binaları kapanırken, şehir sakinleri arasında panik ve endişe havasının hakim olduğu görülüyor. 

Askeri araçların Kati'den Bamako'ya ilerlediği, garnizona giden yolların kapatıldığı belirtildi. Güvenlik kaynakları, askeri bir darbe ihtimalinin güçlü olduğunu doğruladı.

Büyükelçilikler ülkedeki vatandaşlarını uyardı

Öte yandan yerel basında çıkan haberlere göre, Norveç'in Bamako Büyükelçiliği de askeri hareketlilik nedeniyle bölgedeki vatandaşlarına dikkatli olmaları çağrısında bulundu. 

Fransa'nın Bamako Büyükelçiliği ise "Bamako'da yaşanan ciddi huzursuzluk nedeniyle vatandaşlarımıza evde kalmaları tavsiye ediliyor" açıklamasında bulundu.

Öte yandan yerel basında, bazı bakanların ve yüksek rütbeli askerlerin bir kısım askerler tarafından alıkonulduğuna dair iddialar da yer alıyor.

Türkiye'nin Bamako Büyükelçisi: Mali Meclis Başkanı ile Ekonomi ve Finans Bakanı tutuklandı

Türkiye'nin Bamako Büyükelçisi Murat Mustafa Onart, sabah saatlerinden bu yana askeri hareketliliğin yaşandığı Mali'de Meclis Başkanı Moussa Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Abdoulaye Daffe'nin alıkonulduğunu söyledi.

Onart, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkent Bamako yakınlarındaki askeri üste sabah saatlerinden bu yana hareketlilik olduğunu belirtti. 

Askeri üssün bulunduğu Kati kentiyle Bamako arasındaki yolların kesildiğini aktaran Onart, şimdilik diğer kabine üyeleriyle ilgili bilgilerin doğrulanamadığını dile getirdi.

Onart, "Bize gelen bilgiler dahilinde Meclis Başkanı Timbine ile Ekonomi ve Finans Bakanı Daffe'nin tutuklandığını öğrendik" dedi.

Bölgede az sayıda Türk vatandaşının bulunduğunu bildiren Onart, gerekli bilgilendirme ve uyarının sosyal medya ve vatandaşların bulunduğu Whatsapp gruplarından yapıldığını ifade etti. 

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU