Yüzde 43 enflasyona sahip Arjantin, 65 milyar dolarlık borcun yapılandırılması için üç kreditörle anlaştı

Arjantin Ekonomi Bakanlığı, son ödeme süresi mayıs başında dolan 65 milyar dolarlık borcun yeniden yapılandırılması için devlet tahvili sahibi üç kreditörle anlaşıldığını duyurdu. Ancak Arjantin'e borç veren diğer kurumların da onayı gerekiyor

Fotoğraf: AFP

Latin Amerika'nın en büyük üçüncü ekonomisi olsa da yüzde 40 üzerindeki enflasyonla mücadelesi devam eden Arjantin, aylardır devam eden borç yapılandırma görüşmelerinde bir sonuca vardı. 

Arjantin Ekonomi Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada 65 milyar dolarlık kamu borcunun yapılandırılmasında, devlet tahvillerini elinde tutan üç kreditör Ad Hoc Group of Argentine Bondholders, Argentina Creditor Committee ve Exchange Bondholder Group yardımcı olacak. Haberin ardından ülkenin 2028 vadeli tahvilleri yüzde 3 yükseliş gösterdi. 

Üç kreditörün uzlaşmaya yanaşması henüz borç krizinin sonu değil. Zira,  BlackRock, Fidelity T. Rowe Price, GMO ve VR Capital gibi finans devleri de ülkeye borç veren gruplar arasında ve onların da rızası alınması gerekiyor. 

Ne olmuştu? 

19 yıl önce ülkenin iflasına yol açan “2001 Ekonomik Krizi”nden bu yana Arjantin, başta Uluslararası Para Fonu (IMF) olmak üzere farklı kanallardan borçlanmalara gitse de belini tam anlamıyla doğrultamadı. 

2019’u yüzde 53,8 enflasyonla kapatan Arjantin’in haziran enflasyonu ise yüzde 42,8 ölçüldü. Ülkedeki işsizlik oranı yüzde 10,40. 

Salgına borç kriziyle yakalanan Arjantin’in 2016'da yüzde 53,1 olan kamu borcunun GSYH'ye oranı, 2018 sonunda 86,2 düzeyine çıktı. 

Ülkede 1997-2018 döneminde ortalama yüzde 64,6 olan kamu borcunun milli gelire oranı, 2002'de yüzde 166,7 ile tüm zamanların en yüksek seviyesinde gerçekleşmişti. Türkiye’de bu oran, yüzde 30 üzerinde. 

IMF Başkanı Kristalina Georgieva, haziranda yaptığı açıklamada, 2018’de Arjantin ile imzalanan 57,1 milyar dolarlık kurtarma paketinin yenilenmesi için müzakereye açık olduklarını söylemiş, özel kreditörlerle yaptığı borçların yeniden yapılandırılması müzakereleri konusunda da Arjantin’e teknik destek sağladıklarını belirtmişti. 

Arjantin’in özel kreditörlerle anlaşmaya varması borç görüşmelerinde yeni bir sayfa açabilir. Zira, bu aşamadan sonra IMF’ye 2021-2023’e kadar ödenmesi gereken 44 milyar dolarlık borcun pazarlığı başlayabilir.  

 

Independent Türkçe 

DAHA FAZLA HABER OKU