Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın'dan TTK Başkanı hakkında açıklama: İstifa konusunda bir değerlendirme yok, ama...

Kalın, TTK Başkanı Yaramış’ın daha sonra düzelttiği FETÖ açıklaması hakkında değerlendirmede bulundu. Kalın, Yaramış’ın istifası konusunda bir değerlendirme henüz olmadığını ifade etti

Fotoğraf: AA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Ahmet Yaramış’ın “Darbe teşebbüsüne karışmış, pişman olmuş kişilere de sahip çıkmamız, onları bu toplumun içine dahil etmemiz, kazanmamız gerekiyor” açıklamasını değerlendirdi.

Kalın, "Gevşekliğe sevk edecek açıklamaya herkes tepki gösterir. İstifa konusunda bir değerlendirme yok. Ama başkan bey kendisi bu değerlendirmeyi yapıp bir muhasebe yapmalı" dedi. 

Kalın, NTV canlı yayınında Ahmed Arpat'ın sorularını yanıtladı, gündeme dair kendisine sorulan sorulara yanıt verdi.

“Protokol ya da VIP listesi söz konusu değil”

Danıştay’ın kararının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla müzeden camiye çevrilen Ayasofya’nın açılışına dair değerlendirmede bulunan Kalın, “Ayasofya'nın şanına uygun şekilde açılışın gerçekleşmesi gerekiyor. Sayın Cumhurbaşkanımız da katılacak. Giriş katında cuma namazı kılınacak. Resimlerle ilgili Kültür Bakanlığımızın çalışması var, tamamlandı. Işık sistemi olmayacak bir perde ile kapatılması üzerinde çalışılıyor. Üzerinin kapanması, üzerinin sıvanması söz konusu değil. Çok hassas bir çalışma yürütülüyor, kimsenin endişesi olmasın. Zemin halı kaplanacak. Protokol ya da VIP listesi söz konusu değil” dedi.

 

Yaramış’ın açıklamaları

Kalın, Türk Tarih Kurumu Başkanı Yaramış’ın daha sonra düzeltme yaptığı açıklaması hakkında değerlendirmesinde, “Gevşekliğe sevk edecek açıklamaya herkes tepki gösterir. İstifa konusunda bir değerlendirme yok. Ama başkan bey kendisi bu değerlendirmeyi yapıp bir muhasebe yapmalı” dedi.

Bayramda kısıtlama olacak mı?

Kurban Bayramı’nda kısıtlama olup olmayacağı konusunda, “Kurban Bayramı için kesin bir karar henüz yok. İnsanlara evlerinde otur demek çok kolay değil. Bilim Kurulumuzu değerlendirmelerine Cumhurbaşkanımız bakacak. Sokağa çıkma yasağı olsun olmasın bir kurallar dizisi duyuruldu. Bunlara riayet edilmeli. Bu şartlarda yaşamayı öğrenmeye bir müddet daha devam edeceğiz” dedi.

 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU