Jeffrey Epstein'in sağ kolu Maxwell'in, yerinin tespit edilmesini önlemek için folyoya sarılı telefon kullandığı ortaya çıktı

Maxwell, kısa süre önce koronavirüs nedeniyle kefaletle salınma talep etmişti

Maxwell'in kısa süre önce Buckingham Sarayı'nda ABD'li aktör Kevin Spacey ile çektirdiği fotoğrafın ortaya çıkması gözlerin Kraliyet ailesine çevrilmesine neden olmuştu (Reuters)

ABD’de milyarder pedofil Jeffrey Epstein’in sağ kolu Ghislaine Maxwell’in hakkında süren davaya yönelik savcılar yeni ayrıntılar açıkladı. Federal yetkililer Maxwell’in tutuklandığı gün evinde bulunan ve izlenmeyi önlemesi hedeflenen folyoya sarılı telefon nedeniyle, Maxwell’in salınmasının risklerine dikkat çekti.

NBC News'un haberine göre, Maxwell’i tutuklayan federal yetkililer, pedofili çetesinin önemli ismi Maxwell’in New Hampshire’daki evinde folyoya sarılmış cep telefonu buldu. Pazartesi açıklama yapan yetkililer, Maxwell’in tutuklanmayı önlemek için yanıltıcı olabilecek çabalarda bulunduğunu söyledi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Açıklama, Maxwell’in kısa süre önce kefaletle serbest bırakılmayı talep etmesinin ardından geldi. Kız çocuklarının seks amaçlı insan kaçakçılığına alet edilmesi suçlamasıyla yargılanan Maxwell, kendisine koronavirüs bulaşabileceği gerekçesiyle cezaevinden tahliye edilmek için başvuruda bulunmuştu.

Savcılar Maxwell’in tutuklandığı gün yaşananlara dair paylaştığı yeni ayrıntılarla Epstein’in sağ kolunun salınmasının ciddi riskler barındırdığının altını çizdi.

Yetkililer ayrıca Maxwell’in İsviçre’de 4 milyon dolarlık (yaklaşık 27 milyon TL) varlığa ve Birleşik Krallık’ta 2 milyon dolarlık (yaklaşık 13 milyon TL) servete sahip olduğunu söyleyerek, Maxwell’in finansal gücüne dikkat çekti.

Savcılar şu ifadeleri kullandı:

Sanığın varlığını ya da devasa bir servete erişimini açıklamayı reddetmesi bu varlığın var olmamasından değil, Maxwell’in bunu gizlemeye çalışmasından kaynaklanıyor.

Mahkeme belgelerine göre, FBI yetkilileri Maxwell’in Bradford kırsalındaki evine 2 Temmuz’da vardıklarında sınırı geçerek özel güvenlik görevlisini ön kapıyı açmaya yönlendirdi.

Yetkililer Maxwell’in o sırada pencereden kaçmaya çalıştığının fark edildiğini söyledi. Mahkeme belgelerinde şu ifadeler yer alıyor:

Yetkililer sanığın kapıyı açma yolunu göz ardı ettiğini ve bunun yerine arkasındaki kapıyı hızla kapatarak evdeki başka bir odadan kaçmaya çalıştığını gördü.

Mahkemede yer alan belgelere göre, FBI yetkilileri kapıyı açmaya zorladı ve nihayetinde Maxwell’i evinde içinde buldu. Maxwell’in yakalanmasının ardından evde arama yapan yetkililer masanın üzerinde folyoya sarılı bir telefon buldu. 

Maxwell’in ayrıca eski Britanya ordusu mensuplarından oluşan özel bir güvenlik ekibinin olduğu da belirtildi. Maxwell alışveriş gibi ihtiyaçlarının giderilmesi için bu kişileri kullanıyordu.

Belgelerde, “Bu gerçeklerin ortaya koyduğu üzere, sanığın gizlenerek yaşama konusunda yetenekli olduğuna dair şüphe olmamalı” ifadeleri yer alıyor.

Maxwell’in avukatları, müvekkillerinin herhangi bir kaçma riski teşkil etmediğini ve Epstein ile ilişkisinden ötürü günah keçisi ilan edildiğini öne sürüyor.

Öte yandan savcılar kız çocuklarının seks amaçlı insan kaçakçılığına dahil edilmesi konusunda Maxwell’in kritik bir rol oynadığını düşünüyor. 

 

Independent Türkçe, NBC News

DAHA FAZLA HABER OKU