ABD'de cezaevlerinde Kovid-19'a yakalananların sayısı 50 bini geçti

The Sentencing Project (Hüküm Projesi) savunma direktörü Nicole Porter, "Küresel salgın, insanların gerekenden bir gün daha fazla cezaevinde tutulmaması gerekliliğine dair acil durum yaratıyor" dedi

ABD'de vaka sayılarının hızla artmasına rağmen Trump, Rushmore'da yaptığı konuşmada koronavirüsün iyi idare edildiğini söyledi (AFP)

Koronavirüs testi pozitif çıkan ABD'li mahkumların sayısı şu an toplamda 50 binden fazla.

Kar amacı gütmeyen haber kuruluşu Marshall Projesi ve Associated Press'in verilerine göre, Haziran sonuna kadar en az 52 bin 649 mahkumun koronavirüs testi pozitif çıkmıştı. Bu sayı bir önceki haftaya göre yüzde 8'lik artış anlamına geliyor.

52 bin 649 mahkumdan en az 35 bin 796'sı virüsten kurtulurken, 616 kişi hayatını kaybetti.

Buna ek olarak 11 bin 810'dan fazla personelin Kovid-19'a yakalandığı ve bunların en az 43'ünün öldüğü bildirildi.

Haziran'da cezaevlerinde en fazla ölümün yaşandığı eyalet, 86 kişinin ölmesiyle Ohio olurken, Federal Cezaevleri Bürosu tesislerinde 94 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

30 Haziran'a kadar cezaevlerinde herhangi bir koronavirüs vakası bildirmeyen sadece iki eyalet vardı: Hawaii ve Wyoming.

Cezaevlerindeki koronavirüs vakalarının miktarı Mayıs'ta düşmüştü ancak Haziran'da Tennessee, Teksas ve diğer eyaletlerin, idarelerindeki cezaevlerinde yeni salgınlar bildirmesiyle yeniden yükseldi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Cezaevlerindeki Kovid-19 vakalarındaki artış, ABD'deki pozitif vakaların çarpıcı şekilde yükseldiği sırada yaşandı. Ülkede geçen hafta 50 binin üzerinde rekor günlük vaka sayıları kaydedildi.

Arizona ve Teksas gibi eyaletler kötü etkilendi. Eyaletler virüsü kontrol etmek için barları tekrar kapattı ve önlemlerin daha da gevşetilmesini durdurdu.

Hapishanelerdeki salgınlar pandeminin başlangıcından bu yana endişe kaynağı oldu ve ABD Başkanı Donald Trump'ın eski avukatı Michael Cohen de dahil olmak üzere birçok düşük riskli mahkum, kalabalık tesiste virüse yakalanacakları korkusuyla erken tahliye edildi.

The Sentencing Project'in savunma direktörü Nicole Porter, AP'ye yaptığı açıklamada, tesislerin aşırı kalabalık olmasına rağmen çoğu eyaletin çok az sayıda mahkumun erken tahliye olmasına izin verdiğini söyledi.

Advocate'e göre, Louisiana'da bin 100 mahkum tahliye tarihinin incelenmesi teklifinde bulundu ancak bunların sadece 63'ü erken tahliye edildi ya da tahliye tarihleri belirlendi.

Porter, bunun yeterince iyi olmadığını söyledi ve yetkililerin, bu yıl tahliye olması planlanan her mahkumu erken tahliye etmeyi düşünmesi gerektiğini ekledi.

Porter, “Küresel salgın, insanların gerekenden bir gün daha fazla cezaevinde tutulmaması gerekliliğine dair acil durum yaratıyor” dedi.

Bu insanların çoğu kamu güvenliği için kesinlikle hiçbir tehdit oluşturmuyor ve zaten her şekilde bu yıl özgürlüklerine kavuşmuş olacaklar.

Policy Matters Ohio araştırmacısı Piet van Lier, Porter'ın yorumlarını yineledi ve şöyle dedi:

Kovid-19'dan hayatını kaybedenlerin sayısı parmaklıklar ardında yükselmeye devam ederken cezaevi nüfusunu azaltarak hayat kurtarabilirler.

Johns Hopkins Üniversitesi'nin yürüttüğü takip projesine göre ABD'de şu an koronavirüs testi pozitif çıkan 2,7 milyondan fazla kişi bulunuyor. Hayatını kaybedenlerin sayısıysa en az 129 bin 192'ye ulaştı.

 

 

*İçerik orijinal haline bağlı kalınarak çevrilmiştir. Independent Türkçe'nin editöryal politikasını yansıtmayabilir.

https://www.independent.co.uk/news/world

Independent Türkçe için çeviren: Onur Bayrakçeken

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU