Bakan Karaismailoğlu: Hedefimiz e-ticaret platformumuzu bölgedeki 5 oyuncudan biri yapmak

PTT’nin ihracatta öncü bir role hazırlandığını belirten Karaismailoğlu, İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depoları kuracaklarını ifade etti

Fotoğraf: Pixabay

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye’nin e-ticaret hedeflerine ve PTT’nin çalışmalarına ilişkin açıklamalarda bulundu.

Hürriyet’e açıklamalarda bulunan Karaismailoğlu, PTT’nin ihracatta öncü bir role hazırlandığını ifade ederek, İngiltere, Almanya ve Rusya’da e-ticaret depoları kuracaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, “Hedefimiz e-ticaret platformumuzu bölgedeki en büyük 5 oyuncudan biri yapmak” dedi.

Dünyada 1.9 milyara yakın kişinin e-ticaret kullanıcısı olduğu belirten Karaismailoğlu şöyle devam etti:

Bu çağda, e-ticaret olanaklarını göz ardı etmek ya da ikinci plana atmak gibi bir durum söz konusu değil. Bu nedenle PTT de kurduğu PTT AVM’nin yanı sıra PTT Kargo ile e-ticaret alanında kendine yer edinmekte, avantajlarını kullanmakta. Bu noktada yaptığı yatırımlarla dijital dönüşüme en iyi uyum sağlayan kurumların başında PTT gelmekte. Ayrıca mobilde altyapıda da e-ticaret noktasında önemli adımlar atmakta

“PTT güvencesi ile ihracat yapabiliyor”

Yerli üreticinin e-ticarete entegre olması gerektiğini aktaran Karaismailoğlu, “Gelişen e-ticaret pazarından hak ettiği payı alması ve dünya pazarlarıyla buluşması noktasında çok önemli bir rol oynuyor” dedi.

 ePTTavm.com sayesinde gümrükleme ve ihracatla ilgili tüm işlemlerin PTT tarafından gerçekleştirildiğini ifade eden Karaismailoğlu şunları kaydetti:

Yerli üreticimiz hiçbir ek işlem ve maliyetle karşılaşmadan anlaşmalı onlarca ülkeye PTT güvencesi ile ihracat yapabiliyor ve tüm dünyada geniş pazarlara ulaşıyor. E-ticaret alanındaki bu hizmetlerin çok daha etkili ve yaygın hale getirilmesi amacıyla üzerinde çalıştığımız başka önemli projeler de var. E-ticaret ve e-ihracattaki yetkinliğimizin arttırılması için; platform/teknoloji altyapısı, lojistik altyapı, global iş ortaklıkları ve insan kaynağının geliştirilmesi ve yetkinliklerinin artırılmasına yönelik proje ve yatırım planlar hazırladık.

“Almanya hedef pazarımız”

En önemli hedeflerin başında teknoloji, hizmet ve operasyon ihracatının geldiğini belirten Bakan Karaismailoğlu, “Operasyon ihracatı kapsamında da yurtdışına stratejik ve taktik avantajı olan ve bize operasyonel verimlilik kazandıracak ülkelerde depo ve fullfilment merkezleri kurma stratejisi belirlendi” ifadelerini kullandı.

İngiltere, Almanya ve Rusya’da depo ve fulfillment merkezi kurulmasının veya ortak yatırımlarla işletme kurulmasının hedeflendiğini belirten Karaismailoğlu, “Almanya’da çok ciddi bir Türk nüfus bulunuyor. Buradaki vatandaşlarımızın Türkiye ile ilişkileri oldukça sıcak, anavatanlarına bağlılıkları yüksek. Bu ülkeler üzerinden PTT’nin e-ticaret altyapısını kullanarak Türk ürünlerini dünya pazarlarına ulaştırmada başarılı olacağımızı öngörüyoruz” diye konuştu.

 

Independent Tükçe, Hürriyet

DAHA FAZLA HABER OKU