132 yıllık kozmetik devi kansere neden olduğunu biliyordu

Kozmetik devi Johnson & Johnson’ın, bebek pudralarında kansere neden olan asbest maddesinin olduğunu bildiği ortaya çıktı

Johnson & Johnson'a dava açan 12 bin kişinin 6 bini yumurtalık kanserine yakalanan kadın. Fotoğraf: Wikipedia 

1886’dan bu yana faaliyet gösteren tıbbi malzeme ve kozmetik üreticisi Johnson & Johnson’a açılan kanser davalarının ardından konuyla ilgili kritik bir rapor yayınlandı.

Reuters’ın yaptığı bir araştırma üzerine yayınlanan raporda talk pudrası da denilen bebek pudrasında asbest olduğu en az 1971’den bu yana Johnson & Johnson tarafından biliniyordu.

İddiaları reddeden kozmetik devinin Küresel Medya İlişkileri Başkan Yardımcısı Ernie Knewitz, “Davacıların avukatları, kişisel finansal kazanımlar için tarihi belgeleri çarpıtıyor ve medya ve mahkemede kafa karışıklığına neden oluyor” dedi. Knewitz, “Johnson & Johnson’un pudra hakkında bilgi sakladığı bilgileri tamamen yanlıştır” ifadesini kullandı.

Şirketten yapılan yazılı açıklamada ise Reuters’ın raporu “tek taraflı, yanlış ve tahrik edici” olarak değerlendirildi. Açıklama, 100 binin üzerinde kadın ve erkekte yapılan testlerin sonucunda ürünün asbest içermediği ve kansere yol açmadığına vurgu yapıldı.

Soruşturmayı şirket arşivleri, uluslararası dokümanlar ve mahkemedeki yazılı ifadelere dayandırdığını belirten Reuters, konuyla ilgili yöneticiler, maden yöneticileri, bilim adamları, doktorlar ve3 avukatların söz konusu probleme nasıl ışık tutulacağı konusunda endişeli olduklarını aktardı.

24 milyar dolar eridi 

Rapora göre dava açan 12 bin kişi var. Bunlardan 6 bini yumurtalık kanserine yakalanan kadın.

Bu yılın başında New Jersey ve Kaliforniya’da mahkemeye başvuranlar da asbest parçacıklarına maruz kalan kişilerde görülen Mezotelyoma kanserine sahip olduklarını, bu duruma da talk pudrasının neden olduğunu ileri sürdü.

Raporun yayınlandığı 14 Aralık tarihinde Johnson & Johnson’ın hisseleri yüzde 6 geriledi. Son 10 yılın en yüksek kaybı olan bu düşüşle şirketin değerinde yaklaşık 24 milyar dolar eridi.

1886'da Robert Wood Johnson, James Wood Johnson ve Edward Mead Johnson tarafından kurulan Johnson & Johnson hakkındaki suçlamalar, 62 yaşındaki Jacqueline Fox adlı müşterisinin 2015'te yumurtalık kanserinden hayatını kaybetmesiyle başlamıştı.


https://www.independent.co.uk/news/business

Independent Türkçe için çeviren: Gökçen Tuncer

© The Independent

DAHA FAZLA HABER OKU