Manisa'da 5.5 büyüklüğünde deprem: Ege sallandı

Saruhanlı ilçesinde gerçekleşen deprem Aydın, Muğla ve Bursa’dan da hissedildi

Manisa'da 5.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) bilgilendirmesine göre saat 10.21’de, yerin 9.29 kilometre altında Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde gerçekleşen deprem İzmir, Aydın, Muğla ve Bursa gibi illerde de hissedildi. 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, deprem hakkında Twitter'dan şu mesajı paylaştı:

Merkez üssü Manisa Saruhanlı, büyüklüğü 5.5 olan depremde Saruhanlı merkezde yapılan taramalarda şu ana kadar herhangi bir hasar tespiti ve ihbarı gelmemiştir. Kırsal taramalar devam etmektedir. Manisa Valiliğimiz ve AFAD kamuoyunu bilgilendirmeye devam edecektir. Geçmiş olsun.

Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, yaptığı açıklamada, depremin merkezinin Saruhanlı ilçesine bağlı Kumkuyucak Mahallesi olduğunu belirtti.

Yaşar Karadeniz, "Valiliğimize intikal eden herhangi bir hasar ihbarı yok. Dış mahallelerde de araştırmalarımız devam ediyor. Şu anda hasar olup olmadığına yönelik araştırmalarımız sürüyor. Elbette ki ilk etapta eğer herhangi bir hasar varsa hemen ona göre bizim afet planlarımıza uygun şekilde harekete geçilecek." diye konuştu.

Karadeniz daha sonra şu açıklamayı yaptı:

Sağlık kuruluşlarımızla da bilgi alışverişinde bulunduk. Şu ana kadar intikal etmiş yaralı ya da hasar tespiti yok. Sadece Turgutlu ilçesinde bir binanın duvarında küçük bir çatlağın olduğu bilgisi var, onu da böyle bir depremde hasar olarak addetmememiz gerekir. Bu depremde herhangi bir kayda değer hasar söz konusu değil. Ege Bölgesi her an depreme hazırlıklı bulunmamız gereken bir bölge. Şu ana kadar Manisa merkezde hissedilecek şekilde bir artçı yaşamadık. Halkımıza, milletimize geçmiş olsun diliyorum.

Belediye başkanı: Kendimizi zor dışarı attık

Saruhanlı Belediye Başkanı Zeki Bilgin, encümen toplantısı sırasında depreme yakalandıklarını ve kendilerini dışarıya zor attıklarını söyledi.

 

Sahada hasar tespit çalışmalarına başlayacaklarını duyuran Zeki Bilgin, “Saruhanlımızda 5,5 şiddetinde bir deprem yaşadık. Biz de belediyemizde encümen toplantısındaydık. Belediye binamız müthiş derecede sallandı. Bütün encümen üyelerimiz ve personelimizle birlikte kendimizi dışarıya zor çıkardık. Saruhanlımızda yaşayan hemşehrilerimize geçmiş olsun diyorum, yaralananlar varsa acil şifalar diliyorum. Şu anda ne olduğunu bilmiyoruz, ekibimizle birlikte sahaya çıkıp hasar tespit çalışması yapacağız. Herkese geçmiş olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

CHP’li vekiller deprem bölgesinde incelemelerde bulundu

Manisa’nın Saruhanlı ilçesinde sabah saatlerinde gerçekleşen deprem sonrasında CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen, bölgeyi ziyaret ederek vatandaşları dinledi. 

Independent Türkçe

DAHA FAZLA HABER OKU