Önce 2 milyar euro kayboldu, sonra CEO'su gözaltına alındı... Wirecard şimdi de iflas başvurusunda bulundu

Geçirdiği denetim sonrası 1,9 milyar eurodan fazla parayı kaybettiği anlaşılan Alman ödeme sistemi şirketi Wirecard, iflas başvurusunda bulundu

Fotoğraf: AP

Almanya merkezli elektronik ödeme sistemleri şirketi Wirecard AG, bilançosunda gözüken 1,9 milyar eurodan fazla paranın kaybolduğunun ortaya çıkmasından bir hafta sonra iflas başvurusunda bulundu. 

Şirketten yapılan açıklamada, “yaklaşan iflas ve aşırı borçluluk ile karşı karşıyayız" denildi. 

Ne olmuştu?

Bir dönem Alman finansal teknolojisinin geleceği olarak görülen ödeme yöntemleri şirketi Wirecard’ı denetleyen EY, şirketin 2019 hesaplarında 1,9 milyar eurodan fazla paranın kayıp olduğunu açıklamıştı. Bu nedenle Wirecard’ın geçen yıla ait finansal sonuçlarını onaylamamıştı. 

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Bunun üzerine yaklaşık 20 yıldır CEO’luk görevini yürüten Markus Braun, 19 Haziran’da istifasını vermişti. Wirecard AG tarafından yapılan açıklamada, Markus Braun’ın yönetim kurulu üyesi olarak görevinden derhal ayrıldığı ve James Freis’in geçici üst yönetici olarak atandığı belirtilmişti. Eski CEO Braun, 23 Haziran'da gözaltına alınmıştı. 

1999’dan bu yana faaliyet gösteren Wirecard’ın “Bazı Asyalı bankalar nakit paranın olduğu hesapları bulamadılar” açıklamasının ardından oklar, iki Filipinli bankaya yönelmişti. 

Bloomberg’in konuyla ilgili kaynaklara dayandırdığı haberine göre Wirecard’ın beraber çalıştığı, aralarında Commerzbank ve ABN Amro gibi bankacılık devlerinin de olduğu en az 15 finans kuruluşu, atılacak adımlarla ilgili olarak pazarlık içerisindeler. 

Skandalın ortaya çıktığı 17 Haziran’dan önce Wirecard’ın Alman borsasında işlem gören hisseleri 113 dolardı. Bu miktar, bugün itibariyla 2,62 dolara kadar geriledi. 


Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU