HSK, Bahçeli'ye hakaret davasında beraat kararı veren hakimlere soruşturma başlattı

Bahçeli'ye hakaret ettiği gerekçesiyle yargılanan H.E. yerel mahkemede beraat etti. Beraat kararı istinaf tarafından da onandı. Bahçeli'nin avukatı hakimler hakkında şikayetçi oldu, HSK soruşturma başlattı

Fotoğraf: AA

Hakim ve Savcılar Kurulu (HSK), Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) lideri Devlet Bahçeli'ye hakaret ettiği iddiasıyla yargılanan kişi hakkında beraat kararı veren yerel mahkeme hakimi ile istinaf mahkemesinin başkan ve üyeleri hakkında soruşturma başlattı.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ'ın haberine göre, MHP lideri Devlet Bahçeli hakkında “Dönek”, “Fırıldak”, “AKP stepnesi” diyen H.E. adlı kişi, yerel mahkemede beraat etti. Ardından dosya istinafa götürüldü. İstinaf sürecinde dosyaya bakan Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi Başkan ve 2 üyesi de beraat kararını onadı.

H.E. sosyal medyadaki paylaşımında, şu ifadeleri kullanmıştı:

Dürüst, milliyetçi bir MHP’li; dönek, frıldak, AKP stepnesi Bahçeli’nin ardından niye gider anlamış değilim. MHP’ye verdiği her oy, AKP hanesine yazılıyor. Bunlar bu kadar mı gerizekalı.

İstinaf onayınca avukat şikayetçi oldu

Antalya 27. Asliye Ceza Mahkemesi Yargıcı H.M, “Bu sözlerin Bahçeli’nin onur, şeref ve saygınlığını rencide edici boyutta olmadığı, siyasetçi olan katılanın fikirlerini değiştirdiğinin rahatsız edici, kaba, abartılı ve nezaket dışı bir şekilde ifade edilmesi olduğu, siyasetçilerin diğer vatandaşlara göre sert eleştirilere karşı toleranslı olmaları gerektiği” gerekçesiyle beraat kararı verdi. Beraat kararı Antalya Bölge Adliye Mahkemesi 1. Ceza Dairesi tarafından da hukuka uygun bulunarak, onandı.

Bunun üzerine Devlet Bahçeli’nin avukatı Nizameddin Kocabey, asliye ceza mahkemesi hakimi ile istinaf heyetini HSK’ye şikayet etti. Nizameddin Kocabey’in şikayetin yapıldığı HSK Birinci Dairesi Üyesi Hamit Kocabey’in oğlu olduğu öğrenildi. Hamit Kocabey, bu nedenle şikayetin değerlendirildiği Birinci Daire toplantısına katılmadı. 

Bakan Gül'den onay çıktı

Daha önce iddialarla ilgili inceleme kararı alan HSK Birinci Dairesi, yaptığı değerlendirme sonucunda durumun soruşturmayı gerektirir nitelikte olduğuna hükmetti. Yargıçları, “Yaptıkları işler ve davranışlarla görevlerini doğru ve tarafsız yapamayacağı kanısı uyandırmak”la suçlayan Daire, yargıç ile istinaf heyeti hakkında soruşturma izni verilmesi konusunda Kurul Başkanı, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e teklifte bulunulmasına karar verdi. Bakan Gül, HSK Başkanı sıfatıyla hakimler hakkında soruşturma izni teklifine “olur” verdi. 

Bu kararla asliye ceza yargıcı H.M. ile 1. Ceza Dairesi Başkanı H.U, üyeler H.G. ve Z.C. hakkında soruşturma başlatıldı. HSK Başmüfettişi Hamit Çalık, 20 Mayıs’ta 4 yargıçtan 7 gün içinde savunma vermelerini istedi. Yapılacak soruşturma sonucunda HSK İkinci Dairesi, hakimlerle ilgili son kararını verecek.

 

 

Cumhuriyet 

DAHA FAZLA HABER OKU