Çocuklar, Pera Müzesi sergilerini rehberli dijital turlarla keşfediyor

Müzedeki etkinlikleri özleyen genç sanatseverler için dijital öğrenme programı başladı

(Pera Müzesi)

Pera Müzesi Öğrenme Programları, evde eğitim sürecinin devam ettiği bu dönemde, çocukların sanatla bağını sürdürebilmek için çevrimiçi ortamda takip edilebilen dijital programlar hazırladı.

Pera Müzesi koleksiyon sergilerini dijital ortamda rehber eşliğinde gezen 7-12 yaş grubu çocuklar, bu geziden ilhamla kendi eserlerini de üretecek.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Etkinlikler 19 ve 26 Haziran tarihlerinde Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleşecek.

Beşiktaş, Beyoğlu, Esenyurt İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri, İstanbul ve Muğla Harezmi Eğitim Modeli iş birliğiyle, çocuklara, öğretmenlere ve gönüllü eğitmenlere yönelik 17 çevrimiçi sergi turu ve etkinlik düzenleyen Pera Öğrenme’nin dijital etkinliklerine, nisan ve mayıs aylarında toplam 679 kişi katıldı.

İşbirliği kapsamındaki okul, belediye ve derneklerin dahil olduğu bu programın ardından Pera Öğrenme, 7-12 yaş arası tüm çocukları dijital turlara davet ediyor.

Dijital Öğrenme Programları, Zoom Meeting uygulaması üzerinden gerçekleşecek. Pera Müzesi’nin koleksiyon sergilerini rehberli dijital turla gezen çocuklar, etkinliğin ikinci bölümünde kendi yaratıcılıklarını ortaya koyacak.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu, “Kesişen Dünyalar: Elçiler ve Ressamlar” sergisini ve Osman Hamdi Bey Bölümü’nü dijital ortamda gezen çocuklar, Osman Hamdi Bey’in ünlü eseri “Kaplumbağa Terbiyecisi”nden ilhamla kendi kaplumbağalarını çizecek.

Etkinlikte, müzedeki eserleri ve yaratıcılarını daha yakından tanıma imkânı bulan minikler, kaplumbağa figürünün nasıl pratik bir şekilde resmedebileceğine ilişkin temel çizim yöntemlerini keşfederken, kendi yorumlarını kattıkları kaplumbağa resimlerinin birbirinden ne kadar farklı olduğunu da deneyimleyecek.

Çocuklardan yeni fincan tasarımları

Dijital öğrenme programının diğer etkinliği ise Kütahya Çini ve Seramikleri Koleksiyonu’ndaki eserlerin sergilendiği “Kahve Molası” sergisinden yola çıkılarak kurgulandı.

Rehberli dijital sergi turunun ardından çocuklar bu kez hayallerindeki kahve fincanlarını tasarlayıp bunları özgürce renklendirecek.

Pera Müzesi Dijital Öğrenme Programları 19 ve 26 Haziran tarihlerinde saat 16.00’da Zoom Meeting uygulaması üzerinden ücretsiz gerçekleştirilecek.

Malzeme olarak renkli boya kalemleri ve kâğıdın yeterli olduğu etkinlik sırasında üretilen çalışmalar, #PeraÖğrenme etiketiyle sosyal medyada paylaşılacak.

 

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU