Yeni Zelanda cami katliamının ardından silah almayı kısıtlamaya hazırlanıyor

Başbakan Jacinda Ardern: Yarı otomatik askeri silahların yasaklanması gündemde

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern / Fotoğraf: AFP

Yeni Zelanda'da hükümet, Chirstchurch kentinde 50 kişinin hayatını kaybettiği, iki camiye yönelik terör saldırısının ardından silah yasalarında reform yapma kararı aldıklarını duyurdu.

Başbakan Jacinda Ardern kabine üyelerinin bireysel silahlanma düzenlemelerinin gözden geçirilmesi konusunda prensipte mutabık kaldığını açıkladı. Düzenlemenin detayları gelecek hafta pazartesi yapılacak kabine toplantısından sonra duyurulacak.

Ardern "Düzenlemelerin Yeni Zelanda'yı daha güvenli hale getireceğine inanıyoruz" dedi.

Yeni Zelanda Başbakanı cami katliamının ülkenin bireysel silahlanma yasalarındaki sorunları açığa vurduğunu ifade etti.

 Yeni Zelanda’da 16 yaşına giren herkes silah satın alabiliyor. Yarı otomatik silah almak için ise 18 yaş sınırı bulunuyor.


Yarı otomatik askeri silahların yasaklanması gündemde

Jacinda Ardern tasarıda yarı otomatik askeri silahların yasaklanmasına yönelik bir düzenleme olup olmadığı sorusuna, bunun da üzerinde konuşulan seçenekler arasında olduğunu kaydetti.

Bazı Yeni Zelandalıların ellerindeki silahları polise teslim ettiğine dair haberlere ilişkin değerlendirme yapan Ardern "Bu davranışı alkışlıyor ve vatandaşımızı varlığından rahatsız oldukları silahları polise teslim etmeye teşvik ediyorum" ifadelerini kullandı.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

“Saldırgan Yeni Zelanda vatandaşı değil” 

Ardern, bir gazetecinin terör saldırısının arkasında ırkçılık olup olmadığına yönelik sorusunu şu sözlerle yanıtladı:

"Bir kere burada saldırıyı düzenleyen kişinin Yeni Zelanda vatandaşı olmadığını hatırlamamız gerekiyor. Fakat bu ülkemizde Yeni Zelanda halkının çoğunluğunun paylaştığı değer ve idealleri paylaşmayan, onlarla aynı dili konuşmayan insanların bulunmadığı anlamına gelmiyor. Eğer Yeni Zelanda'daki Müslümanların ve diğer azınlıkların güvenliğini temin etmek istiyorsak, bizim açıklık ve kucaklayıcılık ideallerimizi paylaşmayan kişiler olduğu gerçeğini göz önünde bulundurmalıyız." 

Yeni Zelanda'nın Güney Adası'ndaki Christchurch kentinde, cuma namazı sırasında Nur ve Linewood camilerine 10 dakika arayla düzenlenen terör saldırılarında 50 kişi yaşamını yitirmişti.

Saldırıları düzenleyen Avustralya vatandaşı Brenton Tarrant ve kendisine yardım ettiğinden şüphelenilen 3 kişi gözaltına alınmıştı. Tarrant, 5 Nisan'da hakim karşısına çıkarılacak.
 

DAHA FAZLA HABER OKU