Atletizm Federasyonu Başkanı Çintimar: Türkiye'de atletizm liglerinde artık yabancı sporcu yarıştırmayacağız

Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, atletizmde yeni sezonla birlikte kulüplerde sadece Türk sporcuların yarışlara katılabileceğini söyledi

Fatih Çintimar / Fotoğraf: AA

Türkiye Atletizm Federasyonu (TAF) Başkanı Fatih Çintimar, Ali Naili Moran Atletizm Pisti'nde düzenlenen basın toplantısında normalleşme sürecindeki yol haritası, atletizmde alınan son kararlar ve 2020 Tokyo Olimpiyatları hazırlık süreci hakkında açıklamalarda bulundu.

Çintimar, Atletizm Kulüpler Birliği ve yönetim kuruluyla yapılan istişareler sonucunda, "Türkiye'de atletizm liglerinde artık yabancı sporcu yarıştırmama kararı aldık" dedi.

Çintimar, yetiştirdikleri yerli sporcularla artık kendi kendilerine yeten bir federasyon olduklarına dikkati çekerek, şu değerlendirmeyi yaptı:

Mevcut durumda  yabancı statüsünde kros takımlarımızda bir sporcu, pist takımlarımızda 3 bayan 3 erkek yarışabiliyordu. Ama 2020 liglerimizle birlikte artık bizim liglerimizde yabancı sporcuların yarışmasına gerek kalmadığını, sporcularımızın onlarla aynı durumda yarışabildiğini ve onlarla çok fark olmadığı gördük.

Bu süreçten sonra Türkiye'de liglerde kendi sporcularıyla devam edeceklerini vurgulayan Çintimar, şöyle konuştu:

Altyapıya daha çok önem verip, onları destekleyerek, kendi yetiştirdiğimiz çocuklarımızla Süper Lig'de, 1. Lig'de, yürüyüş, kros ve maraton liginde artık kendi çocuklarımızla yarışacağız. Bununla alakalı bize vermiş oldukları destekten dolayı başta Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu olmak üzere tüm spor teşkilatına teşekkür ediyorum.

TAF, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle durdurulan atletizm takvimindeki faaliyetlerin yapılan değerlendirme sonrasında temmuz ayı itibariyle yeniden başlatılmasına karar verildiğini açıklamıştı.

Açıklanan takvime göre 18 Temmuz'da olimpik deneme yarışmalarıyla başlayacak olan yaz sezonu eylül ayına kadar sürecek. Özel yol koşuları, gerekli taahhütlerin tamamlanmasıyla birlikte takvime işleneceği belirtilmişti.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU