Özgür Gündem Gazetesi davası nedeniyle Türkiye tazminat ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kapatılan Özgür Gündem gazetesi ile ilgili davada Türkiye'ye para cezası verdi

Özgür Gündem Gazetesi, 16 Ağustos 2016'da "terör örgütü propagandası" iddiasıyla kapatıldı.

AİHM, PKK propagandası yapmakla suçlanan ve 2016 yılında kapatılan Özgür Gündem gazetesine karşı açılan davalarla ilgili başvuruyu karara bağladı.

Gazeteye ilişkin yürütülen soruşturmaların sistematik olduğuna hükmeden mahkemenin kararına göre Türkiye hükümeti, gazetenin sahibi Ali Gürbüz'e 3 bin 500 euro (yaklaşık 21 bin 500 TL) tazminat ödemesine karar verdi.

Deutche Welle'nin haberine göre AİHM, Türkiye’nin de imzacısı olduğu Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ifade özgürlüğünü düzenleyen 10’uncu maddesinin ihlal edildiği sonucuna vardı.

Daha önceden de mahkeme süreci yaşayan Gürbüz’ün beş ila yedi yıl süren yargılamaların tümünden beraat ettiği vurguladı.

Davalı Türkiye Cumhuriyeti’nin kararı temyize götürme hakkı bulunurken, AİHM kararında gazeteye karşı soruşturmaların “yazıların içeriğine bakılmaksızın sistematik bir şekilde başlatıldığı” ifadesi kullanıldı.

Mahkeme’nin karar metninde ayrıca soruşturmalarda yer alan PKK açıklamalarının “kamuoyundaki tartışmalara katkıda bulunsa bile” yetkililer tarafından sansürlenmeye çalışıldığı belirtildi.

Soruşturmada geçen kimi yazıların Noel kutlamaları gibi içeriği olduğunu belirten mahkeme, söz konusu yazıların şiddet çağrısı ya da nefret söylemi olarak değerlendirilmesinin mümkün olmadığını kaydetti. 

DAHA FAZLA HABER OKU