“Nefes alamıyorum” diyerek can vermişti… ABD’de polis şiddeti protestoları farklı kentlere yayıldı

Siyahi Amerikalı George Floyd’un polisin aşırı güç kullanması nedeniyle Minneapolis’te yaşamını yitirmesinin ardından çıkan olaylar büyüdü. Aralarında CNN International muhabirinin de bulunduğu kişiler, canlı yayında ters kelepçe ile gözaltına alındı

ABD’de siyahi Amerikalı George Floyd’un Minnesota eyaletine bağlı Minneapolis kentinde polis şiddeti sonucu yaşamını yitimesine tepkiler büyüyor.

Gösteriler, şiddet olaylarına dönüşürken, ülkenin farklı kentlerine de yayıldı.

CNN International muhabiri Omar Jimenez ve yapım ekibinden 2 kişi, canlı yayın sırasında ters kelepçe yapılarak gözaltına alındı.

Protesto gösterilerindeki adreslerden biri de Ohio eyaletine bağlı Columbus kenti oldu.

Eyalette çıkan Columbus Dispatch gazetesi, kentte 400 kadar göstericinin polisle çatışmaya girdiğini ve şehrin ana caddelerindeki kavşakları saatlerce kapattığını yazdı.

Çatışmadan önce göstericilerin polise su şişesi gibi nesneler atmaya başladığı, polisin buna göz yaşartıcı gazla yanıt verdiği belirtilirken, basında bazı göstericilerin girmeye çalıştığı Ohio parlamento binasının kırılmış pencerelerinin fotoğrafları paylaşıldı.

Columbus polisi ve Ohio Karayolu Devriyesi ise konuyla ilgili açıklama yapmadı.

Columbus Belediye Başkanı Andrew Ginther, olaylardan önce Twitter'da yaptığı paylaşımda şu ifadeleri kullanmıştı:

Bazı bölge sakinlerinin neden öfkeli olduğunu ve sokaklara döküldüğünü anlıyorum. Birçok kez ırkçılığın ülkede, eyalette ve burada Columbus'ta var olduğunu dile getirdim. Nerede görürsek görelim ırkçılığın üzerine gitmeye bağlıyız. Barışçıl gösterilere saygı duyuyorum ve bölge sakinlerinden bu gece ve her gece eylemlerinde barışçıl kalmayı sürdürmelerini istiyorum.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

 

Ne olmuştu?

46 yaşındaki Siyahi Amerikalı George Floyd dolandırıcılık şüphesiyle Minneapolis’te polisler tarafından gözaltına alınırken, bir polisin uzun süre boyunca ensesine diziyle basmasından ötürü nefes almakta güçlük çekmişti.

Floyd'un "Nefes alamıyorum" diyerek can çekiştiği o anlar, çevredekiler tarafından cep telefonları ile kayıt altına alınmıştı.

Floyd, olay yerine giden acil sağlık ekipleri tarafından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetmiş, görüntülerin sosyal medyada paylaşılmasıyla ABD’de siyahilere yönelik polis şiddeti bir kez daha gündeme gelmişti.

George Floyd’un polis şiddeti sonucu yaşamını yitirmesi, Minneapolis başta olmak üzere birçok şehirde protestolara yol açmıştı.

Floyd'un polis şiddetiyle öldürüldüğü Minneapolis'teki gösterilerin 3. gecesinde bir polis merkezi ateşe verilmiş ve bazı iş yerleri yağmalanmıştı.

 

Independent Türkçe, AA

DAHA FAZLA HABER OKU