Çin’den Tayvan’a tehdit: Seçenek kalmazsa saldırırız

Çinli General Li Zuocheng, Pekin'in herhangi bir seçeneği kalmaması halinde “bağımsızlığı engellemek için Tayvan'a saldırabileceği” uyarısında bulundu

Çin'den Tayvan'a uyarı / Fotoğraf: Reuters

Çin Merkez Askeri Komisyonu Müşterek Kurmay Dairesi Başkanı General Li Zuocheng, Ayrılma Karşıtı Yasası'na atıfta bulunarak Tayvan için askeri seçeneğin masada olduğunu hatırlattı.

General Zuocheng, "Barışçıl birleşme imkanı ortadan kalkarsa, Halk Kurtuluş Ordusu olarak, Tayvan halkı da dahil tüm ulusla birlikte bölücü entrikaları ve eylemleri kararlı şekilde dağıtmak için gerekli tüm adımları atacağız" dedi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Reuters'ın haberine göre General Zuocheng, "Tayvan Boğazı'ndaki durumu dengelemek ve kontrol etmek için gerekli tüm önlemleri alma seçeneğini saklı tutuyor ve kuvvet kullanımı olmayacağına yönelik söz de vermiyoruz" ifadelerini de kullandı.

Yasa bağımsızlık ilan edilmesi halinde askeri güç kullanımını öngörüyor

General Zuocheng, 1979'da Çin’in Vietnam işgalinde görev alan ve savaş tecrübesi olan birkaç kıdemli subayından biri. 

Çin'de 2005 yılında Ulusal Halk Kongresi'nin yıllık toplantısında, Tayvan’ın bağımsızlığına karşı gündeme alınan yasa tasarısı oybirliğiyle kabul edilmişti.

Söz konusu yasa, resmi olarak bağımsızlık ilan etmesi halinde Tayvan’a karşı askeri güç kullanılmasını öngörüyor.

Pekin, Tayvan Adası'nı ülkenin vazgeçilmez veya devredilmez bir parçası olarak gördüğünü belirtiyor.

Ayrıca ada, Çin'in en hassas bölgesel sorunu olarak kabul ediliyor.

Tayvan ise, 'otokratik' Pekin tarafından yönetilmeyi ve Çin'in yüksek derecede özerkliğe sahip "tek ülke, iki sistem" modeli önerisini de şiddetle reddediyor.

 

Independent Türkçe, Reuters

DAHA FAZLA HABER OKU