TSK’nın İdlib’e gönderdiği Hawk füzelerinin Mastumah köyüne konuşlandırıldığı iddia edildi

Füzelere ait olduğu iddia edilen uydu görüntüleri sosyal medyaya düştü. TSK’nın güvenlik amacıyla Hawk dışında çok sayıda kısa menzilli hava savunma topu ve füzesini de İdlib’e gönderdiği öne sürüldü

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’de bulunan güçlerinin güvenliğini sağlamak için buraya orta menzilli Hawk hava savunma füzesi gönderdiği iddia edilmiş, bu iddialar da bugüne kadar yalanlanmamıştı.

Yine sınırda Hawk bataryasına ait olduğu iddia edilen sevkiyat görüntüsü de sosyal medyada yer almıştı.

Son olarak İdlib’e gönderilen füze sisteminin İdlib şehir merkezinin yakınlarındaki Mastumah köyünde bulunan TSK’ya ait üste konumlandırıldığını iddia eden uydu görüntüleri Google Maps'ta yer aldı.

mastumah1.jpg
Mastumah köyündeki Hawk bataryalarına ait olduğu iddia edilen görüntü / Görsel: [email protected]

 

Mart ayı sonunda gönderildi

Savunma sanayi üzerine haberlerin yer aldığı SavunmasanayiST.com sitesinde 24 Mayıs 2020 tarihinde çıkan haberde de TSK’nın İdlib’e mart ayı sonunda gönderdiği Hawk bataryasının İdlib şehri yakınlarında konumlandırıldığı, bunun yanı sıra çok sayıda kısa menzilli top ve füze sistemi ile bölgede bir hava savunma ağı kurulduğu iddia edildi.

Haberde 40 kilometre menzile ve 20 kilometre irtifaya sahip olan füze sisteminin aktif hale getirildiği de iddia edildi.

hisar.jpg
Hisar füze sistemi Türkiye tarafından geliştiriliyor / Fotoğraf:savunmasanayiist.com

 

Hawk yerine Hisar

Yine haberde TSK’nın elinde bulunan en uzun menzilli hava savunma sistemi olan MIM-23 HAWK’ların oldukça eski olmasından dolayı güvenilirliği konusunda soru işaretlerinin bulunduğu kaydedilerek bundan dolayı Türkiye’nin Hisar adlı orta menzilli bir milli hava savunma füzesi geliştirmeye çalışmalırın dü sürdüğü kaydedildi

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU