Hristiyan dünyasının en kutsal mekanlarından Kıyamet Kilisesi yarın açılıyor

Salgın nedeniyle kapatılan ve Hristiyan dünyasının en kutsal mekanlarından biri olarak kabul edilen Kıyamet Kilisesi’nin kapıları yarın tekrar açılıyor

Koronavirüs nedeniyle kapatılan Kıyamet Kilisesi yarın açılıyor / Fotoğraf: AFP

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te yer alan ve yaklaşık 2 ay önce yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle kapatılan Hristiyan dünyasının kutsal mekanlarından Kıyamet Kilisesi'nin kapıları yarın yeniden açılacak. 

Kiliseden yapılan yazılı açıklamada, pazar gününden itibaren salgın semptomlarını taşımayan ve aynı anda en fazla 50 kişi olacak şekilde ziyaretçilerin içeri alınmaya başlanacağı belirtildi.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Ziyaretçilerin taş ve malzemelere dokunulmasına izin verilmeyecek

Ziyaretçilerin maske takması ve sosyal mesafeye dikkat etmesi zorunluğu getirilirken, kilise içindeki taş ve diğer malzemelere dokunulmasına izin verilmeyecek. 

İşgal altındaki Doğu Kudüs'te içinde Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu Eski Şehir bölgesinde yer alan Kıyamet Kilisesi, Hristiyanlık inancına göre çarmıha gerilen Hazreti İsa'nın defnedildiği ve daha sonra dirilerek göğe yükseldiği alan olması dolayısıyla Hristiyan dünyasının en kutsal mekanlarından bir sayılıyor.

Kıyamet Kilisesi, koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında mart sonunda geçici olarak kapatılmıştı.

 

Independent Türkçe, Ajanslar
 

DAHA FAZLA HABER OKU