Bayram tatilinde siber saldırı mağduru olmamak için hangi önlemler alınmalı?

Siber suçlular popülerliği artan aktiviteleri takip ediyor

(Kaspersky )

Çalışanlar tatilde dinlenip keyifli aktivitelerle vakit geçirmeyi düşünürken siber saldırganlar tatil yapmak için değil zararlı eylemlerini sürdürmek için fırsat kolluyor.

Tatil ve özel günlerin en popüler aktiviteleri arasında yer alan alışveriş, evde kalmaya devam edilen süre boyunca neredeyse tamamen çevrimiçi alışverişe dönüştü.

fazla oku

Bu bölüm, konuyla ilgili referans noktalarını içerir. (Related Nodes field)

Geride bıraktığımız aylarda çevrimiçi alışverişte ciddi seviyede artış gözlendi. Çevrimiçi alışverişin bu denli yaygınlaşmasıysa finansal kimlik avı başta olmak üzere her türlü siber saldırı için uygun ortam oluşturuyor.

Bayram arifesi ve bayram günleri, birbirinden cazip indirim ve fırsatlara sahne olurken bu çekici tekliflerin kötü yanı kullanıcıların alışveriş esnasında yeterince dikkatli davranmayıp siber suçlular için hedef haline gelmeleri olabilir.

Cihazları için koruma çözümleri kullanmayanlar ve yeterince dikkatli davranmayanlar için tek tehlike elbette çevrimiçi alışveriş değil. Zorunlu evde kalma da eklenince, tatil döneminde kullanıcılar, internette çok daha fazla vakit geçiyor. Tecrit ve tatil döneminin birleşmesiyle pek çok kullanıcı için yayın platformları ve alışveriş siteleri gittikçe daha popüler hale geliyor.

Siber suçlular da bu eğilimin farkında ve internetteki popüler faaliyetlere yönelik tuzaklar hazırlıyor. Kaspersky uzmanları, çevrimiçi alışveriş ve yayın platformlarını taklit ederek gerçekleştirilen kimlik avı saldırılarının sayısında hızlı bir artış tespit etti.

Kargo hizmetleri de kötüye kullanıldı

Dahası araştırmacılar, koronavirüs salgını döneminde evlerinde paket bekleyen kişileri hedef alan bir dizi spam ve kimlik avı saldırısı da tespit etti.

Dolandırıcılar kargo şirketi çalışanlarından geliyor gibi görünen e-postalar göndererek paketin geldiğini fakat alabilmek için ekteki dosyada yer alan bilgileri onaylaması gerektiğini söylüyor. Mağdurlar bu dosyaları açtığında bilgisayarlarına veya telefonlarına zararlı yazılım kuruluyor.

Koronavirüs salgını tüm sektörler için geçerli olan bir kaos ortamının oluşmasına hizmet etti ve siber suçlular da her türlü durumdan faydalanıp çıkar sağlamanın bir yolunu buluyor. Zorunlu olarak evde geçirilecek Ramazan Bayramı süresince de çevrimiçi faaliyetlerde dikkatli olmak büyük önem taşıyor.

Kaspersky, siber saldırıların hedefi olmamak için şu önlemlerin alınmasını öneriyor: 

- Çevrimiçi alışveriş esnasında kullanmak için özel bir kredi kartı belirleyin ve bu kartta yüksek meblağlar tutmayın.

- Alışveriş yapmak istediğiniz siteye, e-posta, sosyal medya mesajı, sohbet kanalları veya güvenilir görünmeyen web sitelerindeki reklamlar aracılığıyla gelen linklere tıklayarak ulaşmaya çalışmayın. 

- Abone olduğunuz güvenilir kaynaklara ve servislere bağlı kalın. Bilmediğiniz kaynaklardan gelen içerikleri, URL biçimine ve şirket adının yazılışına bakarak kontrol edin.Sahte siteler gerçeğe çok benzer fakat bunu fark edebileceğiniz bazı anormallikler de vardır.

- İşletim sistemleri ve uygulamalarda yeni güvenlik açıkları her daim bulunabilir. Kullandığınız tüm cihazlar için yayınlanan en son güncellemeleri indirdiğinizden emin olun.

© The Independentturkish

DAHA FAZLA HABER OKU