ABD’de 3 trilyon dolarlık yeni ekonomik destek paketi onaylandı

Demokratların kontrolündeki Temsilciler Meclisi'nde 199'a karşı 208 oyla kabul edilen destek paketinin, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki senatodan geçmesinin zor olduğu belirtiliyor

Fotoğraf: AA

ABD Temsilciler Meclisi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgının ekonomik etkilerini azaltmayı amaçlayan 3 trilyon dolarlık yeni ekonomik destek paketini onayladı.

Tasarı, biri hariç tüm Cumhuriyetçi vekillerin karşıt oylarına rağmen Demokrat vekillerin desteğiyle kabul edildi.  208 "Evet" oyu alan tasarıya 199 vekil "Hayır" oyu verdi.

Cumhuriyetçiler ve Demokratlar arasında anlaşmazlık

Kongredeki söz konusu tasarının istişare yapılmadan hazırlandığı belirten Cumhuriyetçiler, ekonomik destek paketinin gerekli olduğu konusunda hemfikir olurken, Demokratların tasarısının çok hızlı ve plansız gündeme getirildiğini savunuyor

Cumhuriyetçilerin Senato Çoğunluk Lideri Mitch McConnell, konuyla ilgili, "Hepimiz yeni bir destek paketinin gerekli olacağını düşünüyoruz fakat bunun ne zaman olması gerektiğini söylemeye bugün hazır değilim." değerlendirmesinde bulundu.

Amerikan medyasına yansıyan haberlerde, Cumhuriyetçilerin kontrolündeki Senatoya gönderilen tasarının bu haliyle geçmeyebileceği görüşü öne çıktı.

Paket neleri kapsıyor?

Demokratların paketinde tıbbi malzeme ve ekipman için milyarlarca dolar ayrılırken salgından zarar gören işletmelere de yeni destekler veriliyor.

Bireylere 1200'er dolarlık doğrudan destek sağlanması, ayrıca işsizlik sigorta desteklerinin kapsamının da genişletilmesi öngörülen pakette öğrenci borçlarından kira ve mortgage ödemelerine kadar birçok farklı kalemde destekler de yer alıyor.

Paketin yaklaşık 1 trilyon dolarlık bölümünün ise salgın dolayısıyla ciddi acil harcamalar yapan ve vergi gelirlerinden mahrum kalan eyaletlere aktarılması öngörülüyor.

Mart ayı sonunda 2,2 trilyon dolarlık ilk ekonomik destek paketi onaylanmış ve pakette yer alan destekler ilgili kişi ve kurumlara dağıtılmaya başlanmıştı. Nisan ayı içinde küçük işletmeler ve hastanelere destek amacıyla hazırlanan ve Kongre’den geçen 484 milyar dolarlık ayrı bir yardım paketi devreye girmişti.

 

Independent Türkçe, Ajanslar

DAHA FAZLA HABER OKU